svoju tvorivosť. Teraz z tohto smeru trocha odbočíme, pretože šikovný majster v domácnosti sa môže prejaviť aj opravou a rôznymi reparáciami predmetov, ktoré sú poškodené alebo majú nejaký ten rok životnosti za sebou. Častokrát končia na smetisku, aj keď by ešte nemuseli - niekedy stačí jednoduchá oprava, ktorá je v možnostiach vybavenia domácej dielne a zručnosti našich rúk. Dnes sa pozrieme na opravy nábytku a predmetov, ktoré nás v domácnosti obklopujú.
Drevený nábytok v byte je vystavený rôznym vplyvom, ktoré pôsobia na jeho vzhľad a životnosť. Predovšetkým je to vlhkosť vzduchu. Ak je vysoká, môže to byť ovplyvnené celkovou vyššou vlhkosťou objektu, spôsobenou napr. nekvalitnou izoláciou proti vlhkosti a vode, ale aj prirodzená vlhkosť niektorých priestorov, napr. práčovne, kúpeľne, kuchyne a pod. Na druhej strane v bytoch s ústredným kúrením môže problém spôsobovať príliš suchý vzduch, ktorý drevo zmršťuje, takže glejené spoje sa časom uvoľnia. Stoličky a stoly sa začnú kývať, medzi doskami sa zväčšujú medzery.
Z hľadiska vlhkosti najviac škôd spôsobia opakujúce sa zmeny, keď sa drevo rozťahuje a zmršťuje. Výsledkom sú často až nenapraviteľné deformácie.
Na drevo však pôsobia aj slnečné lúče, ktoré spôsobujú farebné zmeny - tmavnutie. Časti dreva, ktoré dlhodobo osvetľuje snko, získajú iný tón než časti neosvetlené. Ani prach drevu neprospieva, no a nemalou príčinnou opráv sú aj mechanické poškodenia, spôsobené používaním alebo neopatrným zaobchádzaním.
Dôležitá je pravidelná údržba a čistenie vhodnými prípravkami a konzervačnými nátermi, no i tak sa časom opravám nevyhneme.
Niekedy sa stane, že dvere pri otváraní šúchajú o dlážku. Príčin môže byť niekoľko - opotrebovaná vrchná časť závesov, poklesnutá zárubňa, vydutá dlážka a pod. Túto chybu odstránime tak, že dvere vysadíme, na čapy (tŕne) závesov navlečieme kovové krúžky alebo okolo tŕňov ovinieme kúsok drôtu (obr. 1). Ďalším spôsobom je ohobľovanie či zrezanie spodnej strany dverného krídla.
Pri poklesnutých dverách sa tiež stáva, že strelka alebo závora zámky nezapadajú do otvorov protiplechu na zárubni. Pri otvorených dverách kľúčom zavrieme závoru a krídlo privrieme, aby sme mohli na zárubni vyznačiť ceruzkou presnú polohu vysunutej strelky a závor. Podľa značiek upravíme otvory pilníkom.
Pri drevenom nábytku, ktorý je často namáhaný aj mechanicky - najmä stoličky a stoly - sa stáva, že lepené spoje sa uvoľnia. Opravu netreba odkladať, pretože ďalšie používanie poškodeného nábytku by spôsobilo vážnejšie chyby, ktoré by sa už prípadne opraviť nedali. Uvoľnený spoj opatrne rozoberieme, starostlivo ostrým dlátom očistíme povrch spoja od starého lepidla. Všatky styčné plochy natrieme lepidlom. Vhodné sú disperzné lepidlá (Herkules, Dispercol), alebo dvojzložkové lepidlá špeciálne určené na drevo. Spoje zasunieme do seba a až do úplného zaschnutia pevne zovrieme. Na menšie časti môžeme použiť stolársku zvierku, väčšie kusy sťahujeme pomocou motúzov, ktoré španujeme klinmi. Pri zlepovaní nôh stoličky s lubmi (laty spájajúce nohy navzájom a so sedadlom) obtočíme nohy povrazom, vložíme do neho lištu a otáčaním lišty priťahujeme povraz, kým nohy nie sú pevne stiahnuté s lubom (obr. 2). Pri nohách stola postupujeme podobne, ale spodnú časť nôh rozoprieme vodorovne umiestnenou latou (obr. 3). Nadbytočné lepidlo, ktoré zo spoja po stlačení vytečie, ihneď odstránime handričkou.
Na stoličkách k lubom musíme pripevniť aj sedadlo. Jeden zo spôsobov je použitie štaroch klátikov, ktoré zospodu prilepíme k sedadlu. Klátiky po zaschnutí pripevníme k lubom závrtkami z vnútornej strany. Inou možnosťou je použitie kovových uholníkov. Takto môžeme pripevniť aj dosku stola (obr. 4). Ak sú do sedadla stoličky nohy začapované, spojenie spevníme malým klinom z tvrdého dreva, ktorý zaglejíme do rezu v čape nohy (obr. 5).
Obrázky nájdete v novinách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.