našou prezentáciou a mali by sme sa ju snažiť vybaviť predovšetkým účelne, ale aj esteticky v súlade s celým zbytkom nášho kráľovstva.
Základným pravidlom vybavenia predsiene, je zaistenie bezproblémového vstupu i výstupu z bytu. Mali by sme v nej mať tzv. špinavú zónu, ktorá by mala byť čo najbližšie k vchodovým dverám. Slúži na odkladanie topánok a kabátov, ktoré môžu byť špinavé a mokré. Preto je dôležité, aby sme sa ich zbavili čo najskôr, teda hneď za vstupnými dverami a tým zabránili zbytočnému prenášaniu nečistôt hlbšie do bytu.
Obecne platí, že malé a úzke priestory vybavujeme iba najnutnejším nábytkom a volíme striedme farby, pričom preferujeme svetlé odtiene. Rozhodne by sme mali použiť veľa osvetľovacích telies, vhod príde aj zrkadlo, ktoré okrem svojej funkcie ešte aj opticky zväčší miestnosť. Do veľkých priestorov a hál si môžeme dovoliť dať viac kusov nábytku, rozmiestnenie však musí rešpektovať hlavné priechodné ťahy.
Vybavenie predsiene dnes riešime v rámci zariadenia celého bytu, teda ako neoddeliteľnú obytnú súčasť. Zostavy sú preto v súčasnom dizajnérskom trende vzdušné a v minimalistickom poňatí. Existujú klasické steny, kde sú na paneli umiestnené rôzne úložné prvky, vešiaky, zrkadlo, u rozmernejších býva súčasťou aj botník. Hitom posledných rokov sú tyče, ktoré vytvárajú priestorový závesný prvok. Na prednej strane býva zrkadlo alebo ďalšia vešiaková stena, samotná tyč slúži na zavesenie kabátov. Doplnené bývajú hornou poličkou na odkladanie klobúkov a ostatných menších doplnkov. Tieto priestorové vešiaky sa hodia všade tam, kde veci môžeme priebežne schovávať do šatne. Pokiaľ takáto miestnosť v byte nie je, výhodnejšie je zvoliť veľkokapacitné ukladanie, ktoré je však nutné doplniť vešiakom, aby bolo kam odkladať oblečenie.
Dnešný trh je celkom naplnený, výrobcovia ponúkajú veľkú škálu šírok, prípadne aj skosených dielov, takže predsieň je možné vybaviť na mieru. Univerzálnosť zariadenia priniesla do priestoru tiež mobilný nábytok či komody. Vyberať môžeme aj zo širokej škály povrchových úprav, od všetkých farebných možností, cez drevené dýhy (čerešňa, dub, buk a pod.) až po kovy, ako napr. nerez či hliník.
Módni návrhári nelenia a rok čo rok pripravujú pre nadchádzajúcu sezónu ku svojim modelom aj nové topánky, takže okrem nohavíc či tričiek pribúda v domácnosti aj obuv. V početnej rodine to potom v určitej chvíli môže byť problém. Kam s tými všetkými pármi. Skrátka, potrebujeme botník, aby sme ich mali všetky pekne pokope a hlavne pekne prehľadne uložené, aby neboli jedna cez druhú a neničili sa. Botníky môžu byť súčasťou predsieňovej steny, alebo sú samostatné. Ich výber sa riadi predovšetkým kapacitou, samozrejme, že čím viac topánok pojme, tým lepšie. Väčšinou máva niekoľko priehradok nad sebou, do ktorých sa obuv ukladá. Pravdou je, že niektorá sezónna obuv sa do botníka nevojde (napr. čižmy) avšak toto vybavenie by v domácnosti nemalo chýbať.
Predsieň je miestnosť, v ktorej chodíme v topánkach, v ktorých sa pohybujeme tiež vonku. Preto podlaha v predsieni je dosť namáhaná a vystavená možnému poškodeniu (napr. kamienkami z topánok). Preto by sme do predsiene mali zvoliť odolnú podlahovú krytinu (každý výrobca udáva, do akých priestorov je ich výrobok vhodný), ako napríklad lamináty, linoleum alebo dlažbu.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.