(t. j. nájdeme v ňom iba jeden kvet). Úbory sa skladajú z dvoch typov kvetov. Terč je žltý, jazykovité kvety sú biele alebo ružovkasté. Plodom je nažka.
Kde je nájdete: Sedmokráska je pôvodným druhom našej kveteny. S obľubou rastie na trávnatých medziach, cestách, na lúkách a pastvinách. Prednosť dáva skôr vlhkým pôdam obsahujúcim humus.
K čomu sa používala predtým: Používanie sedmokrásky ako liečivej rastliny nie je až také dávne. Je doložené až zo stredovekých písomných prameňov. Čerstvá vňať sedmokrásky slúžila ako liek proti prsným chorobám a zvonku sa prikladala na zle sa hojace rany. Mladé listy sa pridávali do šalátov.
Zber: Kvet sedmokrásky zbierame na počiatku kvitnutia od marca do septembra. Jednotlivé kvety odstrihneme s krátkou stopkou a sušíme v tenkých vrstvách v dobre vetranej miestnosti. Droga sa veľmi ľahko zaparí. V ľudovom liečiteľstve sa používala aj vňať.
Obsahové látky: Kvet sedmokrásky obsahuje predovšetkým saponiny, ďalej triesloviny, horčiny, sliz, organické kyseliny, flavonidy, minerálne látky, v malom množstve tiež silicu a inulín.
Vlastnosti: Expektorans, adstringens, diuretikum.
Účinky na organizmus: Kvetná droga má predovšetkým expektoračné (vykašliavacie) účinky, a to vďaka obsahu slizu. Droga pôsobí tiež protizápalovo a hojivo. Používame ju pri kašli, zahlienení dýchacích ciest a pri reumatizme. Pri vonkajšom použití slúži sedmokráska ako prostriedok na zle hojace sa rany, vyrážky, ošetrenie bercových vredov a pri kožných zápaloch. Čerstvé listy sedmokrásky môžu chuťovo obohatiť jarné zeleninové šaláty. Vzhľadom k značnému podielu minerálnych látok sa tak do organizmu dostanú aj chýbajúce prvky, ktorých nedostatok sa prejavuje okrem iného aj tzv. jarnou únavou. Sedmokráska je súčasťou jarných bylinných kúr.
Použitie: Na zápar použijeme jednu kávovú lyžičku drogy na šálku vody. Užívajú sa 2 4 šálky denne. Z čerstvej vňate sa pripravuje odvar pre vonkajšie ošetrenie rán. Pre podporenie expektoračného účinku kombinujeme sedmokrásky s ďalšími rastlinami, napr. s fenyklom, mätou či materinou dúškou.
Toxicita a vedľajšie účinky: Rastlina nie je toxická a jej užívanie v terapeutických dávkach nemá žiadne vedľajšie účinky.
Ďalší význam: Sedmokráska je významnou medonosnou rastlinou. Úbor sedmokrásky kvitne asi 12 až 15 dní, a tak predstavuje pre hmyz bohatú pastvu.
Zaujímavosti: Sedmokráska sa v mnohých jazykoch označuje ako stokráska a pripomína veštenie podľa odtrhovania jazykovitých kvetov úboru. Číslica sto sa v slovenskom názve zredukovala na magické číslo sedem.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.