rekonštrukcia verejného osvetlenia, úprava priestranstiev a iné," povedal na margo najbližších plánov rozvoja Krompách jeho primátor Jozef Fajgel. Tieto aktivity doposiaľ v meste stagnovali kvôli finančným problémom, s ktorými sa Krompašania borili. V tomto roku by však mal už konečne nastať dlho očakávaný obrat.
"Predchádzajúce zhruba dva roky boli ekonomicky veľmi zložité, ba doslova až krízové. Brali sme úvery aj na to, aby sme zabezpečili bežný chod mesta. Museli sme zavrieť kino, nemáme funkčné múzeum. Na druhej strane však musím povedať, že aj napriek veľkým problémom sme nezrušili činnosť všetkých inštitúcií. Napríklad mestské kultúrne stredisko a celky, ktoré pri ňom pôsobia sme zachránili. Nepadli sme na kolená," vysvetľuje J. Fajgel.
Celková zadlženosť Krompách v súčasnosti predstavuje 10 miliónov korún. Aby mesto konečne zbavilo týchto starých pohľadávok, poslanci Mestského zastupiteľstva rozhodli, že je potrebné vziať nový úver. Desať miliónov korún z Prvej komunálnej banky teda pôjde na reštrukturalizáciu starých dlhov a ďalšie tri milióny korún použijú Krompašania na investičné zámery a zveľadenie mesta.
Podľa primátora J. Fajgela, jednou z hlavných príčin doterajšieho stavu bola veľká nezamestnanosť. Zastáva však aj názor, že v súčasnosti už pre Krompachy svitá na lepšie časy. "Vysoká miera nezamestnanosti sa, pochopiteľne, odzrkadľovala aj v mestskej pokladnici. Zlú ekonomickú situáciu obyvateľstva bolo napríklad vidno aj v platbách za služby spojené s užívaním bytov. Obnovením výroby v Kovohutách, stabilizovaním sa situácie v SEZ-e a príchodom zahraničného investora Matsushity Slovensko, sa tento doteraz nepriaznivý jav začína postupne zlepšovať. Vďaka tomu sa miera nezamestnanosti dostala pod 30-percentnú hranicu," hovorí primátor.
Podľa celkom čerstvých informácií, ktoré má k dispozícii, by sa na konci tohto mesiaca mala zamestnanosť ešte vylepšiť. Matsushita Slovensko sa totiž tak na našom výrobnom trhu etablovala tak dobre, že bude prijímať ďalších nových pracovníkov. Vedenie firmy síce malo pôvodne v pláne, že do konca roka postupne rozšíri počet zamestnancov na 500, no v týchto dňoch toto rozhodnutie zmenilo. Dobrá správa pre nezamestnaných uchádzačov o prácu znie, že už do konca júla chcú mať v krompašskej Masushite dohromady 600 pracovníkov.
Keďže pracovné príležitosti sa v Krompachoch konečne opäť rozrastajú a ekonomická sila obyvateľstva sa zlepšuje, predstavitelia mesta sa už začali zaoberať otázkou vytvorenia nových bytových podmienok. Šancu na vyriešenie tejto problematiky vidia vo výstavbe nájomných bytov s finančnou podporou Štátneho fondu rozvoja bývania. A hoci by nové byty privítalo mnoho Krompašanov, časový horizont, kedy sa tak stane, zatiaľ nie je známy. Prípravu na realizáciu tohto zámeru už v počiatkoch sťažujú určité komplikácie, ktoré musí mesto odstrániť. Zatiaľ teda ide o hudbu budúcnosti, no ak radní páni dôsledne dotiahnu tieto plány do konca, tak len hudbou blízkej budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.