štátnej správy na Slovensku. Ich reakciou na stredajšie parlamentné hlasovanie bolo včerajšie rokovanie zástupcov okresných centier KDH zo šiestich spišských okresov v Poprade pod názvom Dzurinda, na Spiši ťa nechceme!.
"S bolesťou prijímame, že hlasy a prosby ľudí našej krajiny neboli vyslyšané. Ak vláda nedokáže Spišu pomôcť lákaním zahraničných investorov, alebo vytváraním nových pracovných miest, očakávali sme aspoň podporu v podobe prenesenia práv a povinností na ľudí žijúcich v tomto regióne. Predstavitelia vládnej moci na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom sa však zachovali povýšenecky," povedal nám podpredseda okresného centra KDH v Poprade Maroš Baľo. Podľa neho, predseda vlády klamal, keď sľuboval podporu samostatnému Vyššiemu územnému celku Spiš (VÚC). Klamal tiež keď sľuboval svojim rodákom, že budú môcť rozhodovať o sebe. A dokonca klamal aj pred voľbami, keď tvrdil, že presadí zmenu modelu členiaceho Slovensko na osem umelých celkov. "M. Dzurinda klamal aj vtedy, keď hovoril, že mu v prvom rade ide o občanov a nie o vlastné mocenské ambície. Vyzývame preto predsedu vlády a zároveň predsedu SDKÚ, aby vyvodil osobné dôsledky voči sebe a okamžite odišiel z premiérskeho kresla. Odo dňa, ako zabránil svojou podporou vzniku VÚC Spiš, hanbíme sa za to, že je práve z tohto kraja," uviedol ďalej.
Svoje stanovisko nám poskytol aj okresný šéf KDH z Gelnice Andrej Sabol. Podľa neho je tragédiou, keď poslanci svojim rozhodnutím zakonzervovali stav, ktorý tu vládne už päť rokov. "Regióny s najvyššou mierou nezamestnanosti aj naďalej zostanú súčasťou teritoriálne rozsiahlejších krajov a naopak regióny s nízkou nezamestnanosťou sa nachádzajú v menších krajoch," reagoval s rozhorčením.
Konzervatívci zo Spiša, i keď s určitou opatrnosťou, napokon prezentovali spôsob, ktorým chcú prejaviť vďaku M. Dzurindovi za splnenie niekoľkoročných sľubov, ktoré dával svojim rodákom zo Spiša. "Máme tu šesť vajíčok. Za každý spišský okres jedno. Tešíme sa na návštevu predsedu vlády," načrtol scenár M. Baľo.
Ako je známe. M. Dzurinda dnes pricestuje do Krompách, kde sa v rámci Svetového stretnutia Spišiakov uskutočnia Majstrovstvá Slovenska vo varení a jedení bryndzových halušiek. Zajtra sa zase plánuje zúčastniť púte na Mariánskej hore v Levoči.
Premiér sa hanbí za to, čo urobil so Slovenskom
Marián KIZEK
Herľany - Vskutku bohatý program čakal včera premiéra Mikuláša Dzurindu počas druhého dňa jeho pracovného výjazdu po východe republiky. Po neformálmom stretnutí s účastníkmi medzinárodného ekotábora na Zemplínskej šírave si predseda SDKÚ podebatoval s manažmentom a robotníkmi zo železničného prekladiska v Čiernej nad Tisou. V tom istom mestečku sa poinformoval aj o ochrane slovensko-ukrajinskej zelenej hranice a potom si to už s celou kolónou "šinul" do letného tábora v Herľanoch. Pre zhruba 30 detí užívajúcich si prázdniny v rekreačnom zariadení košickej Technickej univerzity však jeho príchod nebol až takým veľkým prekvapením, keďže v programe včerajšieho dňa si mohli v kolonke popoludnie prečítať nasledovnú vetu "Možno príde aj premiér".
A veru, svoj sľub splnil, a tak šéfka rekreačného zariadenia M. Sabatková ho spolu s táborovým vedúcim
V. Molnárom mohli privítať peknou kyticou. M. Dzurinda ju hneď venoval členovi svojho sprievodu a začal konverzovať s detvákmi. Zhruba osemročnú dievčinu prekvapil otázkou, či vie, aký nápis má na tričku. Keďže anglické slovo summer (leto - pozn. red.) si preložiť nevedela, pomohol jej premiér aspoň rozšíriť si slovnú zásobu. Trochu bol však sklamaný, že to o štyri hodiny prešvihol s erupcou gejzíru, a tak dal svojej suite pokyn, nech to nabudúce lepšie skoordinujú... Po priateľskom posedení so šéfstvom tábora a starostkou obce sa vybral medzi pospolitý ľud k oddychujúcemu gejzíru. To však robiť nemal, keďže ho už po pár krokoch zastavila postaršia sympatizantka minulej vlády, ktorá však na svojom tričku žiaden nápis nemala. "Hanbite sa pán premiér, čo ste urobili so Slovenskom!," oslovila ho. "Hanbím sa," prekvapujúco s ňou Miki súhlasil a po jej ďalších invektívach sa spýtal "no čo, už ste si uľavili?" Odpoveďou mu bolo spokojné zamrmlanie a sebavedomé sa potľapkanie po vlastnej hrudi, ktoré predviedla dotyčná pani. Ani tento zvláštny zážitok nevyviedol premiéra z miery a trpezlivo vysvetľoval Herlančanom, prečo sa za takmer tri roky jeho vlády nestalo z nás Švajčiarsko. Apeloval na to, s akým dedičstvom Mečiarovej vlády sa musel vyrovnať a spomenul si aj na jej ministra dopravy, ktorý si teraz užíva v Španielsku.
"Chápem vás," skonštatoval na otázku istej pani, ktorá sa ho pýtala, ako má vyžiť z 1700 Sk. Ubezpečil ju, že robí všetko, čo môže, ale štátny rozpočet nafúknuť nedokáže. Na jej otázku, prečo Rómovia dostávajú byty za korunu a mladí ľudia nemajú kde bývať, ju však potešil odpoveďou "teraz sme schválili zákon, že obce môžu stavať obecné nájomné byty pre také rodiny, ako ste vy. A nepotrebujute na nový byt ani korunu..."
O čo bol premiér úprimnejší k domorodcom a deťom, ktorým podpisoval svoje fotografie, o to viac mu zrejme prekážali novinári. Keď sme ho po súhlase hovorkyne M. Fiťmovej slušne poprosili, či by nám mohol odpovedať na tri otázky, jeho odpoveďou bolo len rezolútne nie.
"Mám svoj ďalší program. Obráťte sa na moju hovorkyňu. Mohli ste sa celý deň pýtať," povedal nám včera tesne po sedemnástej hodine a s úsmevom ufujazdil na stretnutie s košickým arcibiskupom Alojzom Tkáčom.
Premiérovej "premiérovej" návšteve Herľan sa potešila aj starostka obce Marta Bogdanovská (KDH).
"Snažila som sa mu príliš nesťažovať. Sľúbil nám, že sa pozrie na náš gejzír, ktorý je v havarijnom stave. Verím, že bude pamätať aj na to, že celá naša Olšavská dolina ešte nie je plynofikovaná. No uvidíme...," myslí si starostka, ktorá kedysi dávno zažila už aj návštevu R. Schustera. To však ešte nebol prezidentom...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.