poniektorí jeho aktéri predstavovali. Minister kultúry Milan Kňažko včera o tomto rokoval na pôde Csáky-Dessewffyho paláca, kde sídli Ústavný súd, s jeho predsedom Jánom Mazákom.
Milan Kňažko totiž zastáva názor, že by predčasné rozhodnutie o sťahovaní inštitúcií mohlo ohroziť fungovanie druhej najvýznamnejšej galérie na Slovensku. Rozhodol sa preto požiadať vládu aby pozastavila toto konanie, kým sa situácia vyrieši k spokojnosti oboch inštitúcií.
"Nemôžem sa k tomu postaviť inak ako v duchu výtvarnej obce, ktorá sa obáva o budúcnosť galérie. Naoko sa zdá, že sa našlo riešenie, prebudoavť Divíziu na modernú galériu, ale má to jednu drobnú chybu, že na to jednoducho nie sú peniaze. Viem si predstaviť, že by sa v Župnom dome, kde teraz sídli, znovu vybudovali priečky a naopak v divízii zas zbúrali. Lacné riešenie to asi nebude. Je teda veľmi dôležité, aby vláda dôkladne zvážila, do akej verzie riešenia investuje peniaze. Na druhej strane, treba konať dynamicky. Vláda sa preto na poslednom zasadnutí rozhodla, že pod gesciou vicepremiéra Ľubomíra Fogaša v spolupráci s prednostom Š. Vranovským, primátorom Z. Trebuľom, ministrom vnútra a ministrom kultúry budú hľadať urýchlené možnosti, ako situáciu vyriešiť v prospech obidvoch inštitúcií," uviedol Milan Kňažko.
Jednou z prvých verzií bolo sťahovanie Ústavného súdu do budovy Divízie. Mnohí tvrdia, že logickejšou, keďže by sa takto riešila iba jedna inštitúcia. Ako hovorí predseda ústavného súdu Ján Mazák, objekt je pre ich potreby veľmi veľký a nikdy by ho nevyužili v celom rozsahu.
"Musím povedať, že osobne som sťahovanie do Župného domu považoval za vec vyriešenú, ale nebránim sa tomu, aby sa táto otázka otvorila. Hoci, budem trvať na tom, aby Ústavný súd mal vlastnú budovu. Nepociťujem za niečo mimoriadne, že do tohto vstúpilo ministerstvo kultúry. Pravdepodobne to ozaj nebude také jednoduché, ako to prezentovali mne. Ale riešenie sa musí nájsť," doplnil Ján Mazák.
Milan Kňažko sa nazdáva, že sa netreba pridržiavať iba dvoch verzií.
"Obyčajne, keď máte iba dve možnosti, je lepšie nájsť tretiu. Ministerstvo financií odmietlo verziu budovy divízie aj kvôli tomu, že išlo o sumu okolo 200 miliónov na jej úpravy. Položme si otázku takto: Myslíte si, že keď vláda nesúhlasila s navýšením finacií pre Ústavný súd, súhlasí potom s navýšením finacií pre Východoslovenskú galériu? Ak galéria zo Župného domu odíde, môže sa nasťahovať do zopár miestností Divízie, ale nebude mať expozície a nemôže vystavovať. A neostane jej ani na energie, lebo ročná prevádzka toho traktu je rádovo desať miliónov korún. Teda viac ako rozpočet celej galérie na rok. Ak to vidíme v týchto súvislostiach, v skutočnosti by to znamenalo jej zánik. Minimálne na obdobie, kým na to nebudú peniaze," dôvodí Milan Kňažko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.