Všeobecnej zdravotnej poisťovni na vyrovnanie záväzkov voči nemocniciam, pričom na lekárne pozabudla, no ďalšie nátlakové akcie v najbližších dňoch neplánujú. Na svoje potreby však neprestali poukazovať.
"Vítame investíciu do zdravotníckych zariadení, pretože súhlasíme s tým, že platy štátnych zdravotníkov nie sú adekvátne. Preto nie sme urazení, že nemocnice dostanú a my nie. Máme tiež na zreteli postoj podpredsedu vlády pre ekonomiku, ktorý prejavil ochotu situáciu riešiť. Preto momentálne neuvažujeme o žiadnych protestných akciách a postoj členov regionálnych komôr budeme tlmočiť vedeniu Slovenskej lekárnickej komory. Náš názor je taký, že ak budú distributéri liekov ochotní vydržať do septembra, počkáme aj my," povedal nám včera prezident Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach PharmDr. František Tamer.
Dodal však, že lekárnici ostro odsudzujú snahu Všeobecnej zdravotnej poisťovne podpisovať s nimi zmluvu o deväťdesiatdňovej lehote splatnosti faktúr za lieky.
"Minister by mal stopnúť takúto iniciatívu, ak žiada od nás korektný prístup," zdôraznil.
Naproti tomu postoj člena prezídia SLeK PharmDr. Mariána Mriža je kritickejší.
"Neteší ma, že vláda nemá prostriedky na riešenie tejto patovej situácie. Zrejme chcú kompetentní skúšať, pokiaľ sa dá tá struna ešte napnúť a zabúdajú na to, že im pritom môže šľahnuť po líci... Podľa zákona o zdravotnom poistení je štát povinný hradiť insolventnosť VšZP, ale to sa od jej vzniku neudialo. Prečo tento zákon neplatí, keď ustanovenie zákona, podľa ktorého som ja povinný vydať a zabezpečiť liek do 24 hodín, platné je? Na to by nám ministerstvo malo dať odpoveď," konšatoval M. Mrižo.
"Minister zdravotníctva je trochu sklamaný z postoja lekárnikov, ktorí jediní nie sú ochotní pochopiť, že je tu len istý balík peňazí určený na oddĺženie. V minulých rokoch, keď nešli do systému žiadne peniaze navyše, keď sa vôbec neoddlžovalo, pričom dlhy narastali, boli ticho. Teraz, keď sa podarilo zabezpečiť financie na oddĺženie (z pripravovanej privatizácie VÚB, Piešťanských kúpeľov a SPP), sa vyhrážajú štrajkami. Chcelo by to pokoj zbraní do doby, kým neprebehne spomínaná privatizácia, teda už azda len niekoľko týždňov," podotkol Mgr. Martin Urmanič, riaditeľ odboru pre styk s verejnosťou MZ SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.