lepšie keby bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča súdil srbský súd v Belehrade, pretože obvinenia Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) sú "stereotypné, schematické a jalové". ICTY koná podľa Koštunicu na základe selektívnej spravodlivosti a jeho hlavná prokurátorka Carla Del Ponteová je zaujatá.
Haagsky tribunál má podľa Koštunicu len málo z toho, čo by mohlo charakterizovať tribunál. "Nie je tam nestrannosť, (ICTY) stelesňuje len selektívnu spravodlivosť," tvrdí prezident Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR). Podľa jeho slov v procese s Miloševičom tribunál neuplatňuje rovnaké princípy, ako pri iných podobných prípadoch. "Dokonca aj medzinárodný charakter tribunálu je pochybný. V praxi predstavuje špecifické záujmy a sily. Je skôr americký, ako by odrážal pluralitu krajín," tvrdí Koštunica.
Juhoslovanský prezident odmieta názor, podľa ktorého by Juhoslávia mala prejsť jednostranne "mravnou katarziou" kvôli hriechom minulosti. Domnieva sa, že vedúci predstavitelia krajín NATO a najvyšších amerických činiteľov, ktorí boli vo funkciách v čase bombardovania JZR, zaťažuje veľká zodpovednosť ako v mravnom, tak aj v právnom zmysle.
Bývalý prezident JZR Slobodan Miloševič v utorok predstúpil pred haagsky tribunál, ktorý ho za rolu vo vojne v Kosove obžaloval zo zločinov proti ľudskosti. Exprezident však súdom opovrhol s tým, že je "nelegálnym" nástrojom NATO. Rovnako odmietol využiť právnikov a odpovedať na "falošné obvinenie".
Koštunica vo svojich kritických slovách ďalej konštatoval, že nevidí, ako chce tribunál uľahčiť vyšetrovanie ďalších Srbov obvinených z vojnových zločinov, vrátane Ratka Mladiča a Radovana Karadžiča, obzvlášť pri prokurátorke, akou je Carla del Ponteová.
Prezident JZR okrem toho uviedol, že nesledoval televízny prenos z utorkového predvedenia svojho predchodcu pred ICTY, pretože by to bolo "príliš bolestivé".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.