USA vydali vojaka podozrivého zo znásilnenia
Okinawa (TASR) - Americké úrady včera vydali japonskej polícii amerického vojaka podozrivého zo znásilnenia Japonky na ostrove Okinawa.
O vydanie podozrivého požiadal vo štvrtok telefonicky japonský minister obrany Gen Nakatani námestníka ministra obrany USA Paula Wolfowitza.
Okinawská polícia umiestnila Woodlanda vo väzení na leteckej základni Kadena potom, čo ho na policajnej stanici oficiálne zatkla.
Japonský súd vydal na 24-ročného Timothyho Woodlanda v pondelok zatykač po tom, čo polícia našla jeho odtlačky prstov na aute spolu s odtlačkami obete znásilnenia.
Miestna polícia už vypočula obeť, ktorá býva v meste Chatan, kde došlo k znásilneniu. Žena vyšetrovateľom povedala, že ju znásilnil cudzinec čiernej pleti, ktorý potom unikol z miesta činu na aute s americkou vojenskou poznávacou značkou.
Konzervatívec presadzuje legalizáciu marihuany
Londýn (TASR) - Marihuana by mala byť legalizovaná a dostupná v obchodoch so zvláštnymi povoleniami, cituje denník Daily Telegraph na titulnej strane bývalého konzervatívneho ministra Petera Lilleyho, ktorý kedysi slúžil vo vláde Margaret Thatcherovej.
Je to prvý politik s povesťou pravičiara, čo žiada kandidátov na vodcovstvo Toryovcov, aby prijali reformu zákona a dekriminalizovali ľahké drogy. Tento krok by mal dokázať, že strana je otvorená pre nové radikálne idey. Podľa Lilleyho je totiž jedným z najväčších hendikepov konzervatívcov dojem, ktorý vyvolávajú: ich politika pôsobí negatívne a trestajúco - čo sa odrazilo aj v nedávnych parlamentných voľbách.
"Nič nemôže výraznejšie potvrdiť našu vieru v slobodu a osobnú zodpovednosť ako presadenie zákona o liberalizácii marihuany," vyhlásil Lilley, ktorý zverejní brožúru o neopodstatnenosti platného zákona o marihuane.
Pinochet čelí ďalším obvineniam
Santiago de Chile (TASR) - Novým žalobám čelí od štvrtka bývalý čílsky diktátor Augusto Pinochet, ktorý momentálne čaká na verdikt odvolacieho súdu v súvislosti so žiadosťou svojich obhajcov o zastavenie súdneho procesu. Ten proti nemu vedie čílska justícia na základe obvinení zo zločinov proti ľudskosti.
Pinocheta zažalovali príbuzní detí, ktoré zavraždila v roku 1973 vojenská hliadka, pretože ich považovala za "nebezpečenstvo pre vojenskú diktatúru". Telá obidvoch detí s prestrelenými hlavami našli až o päť rokov neskôr neďaleko miesta, kde sa hrali. Podľa nábojov sa zistilo, že ich zavraždili členovia čílskej armády, pretože len tá takéto náboje používala.
Odvolací súd v čílskej metropole Santiago de Chile v utorok po štvrtý raz odročil vyhlásenie verdiktu o zastavení procesu. Podľa vyjadrenia predsedu súdu bude rozhodnutie o žiadosti Pinochetových obhajcov na zastavenie konania zverejnené na budúci týždeň.
Pinochetovi právni zástupcovia odôvodňujú svoju žiadosť zlým zdravotným stavom ich mandanta. Bývalý čílsky samovládca trpí viacerými chorobami, okrem iného aj vysokým krvným tlakom a cukrovkou.
Austrália odmietla podporiť Kjótsky protokol
Sydney (TASR) - Európska únia včera vyjadrila obavy nad osudom pripravovanej Medzinárodnej konferencie o klimatických zmenách po tom, ako Austrália odmietla podporiť Kjótsky protokol o znižovaní emisií skleníkových plynov bez účasti Spojených štátov amerických na tomto pláne.
Podľa slov austrálskeho ministra životného prostredia Roberta Hilla neustúpila austrálska vláda v rozhovoroch s komisiou Európskej únie od názoru, že akákoľvek dohoda o znižovaní emisií skleníkových plynov je bez účasti USA zbytočná.
Kjótsky protokol z roku 1997 mal pôvodne za cieľ znížiť produkciu oxidu uhličitého, hlavného skleníkového plynu zodpovedného za otepľovanie našej planéty, do roku 2012 o 5,2 percenta oproti hodnotám z roku 1990.
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.