spoluprácu. To som si dobre uvedomoval najmä na biblických modlitebných stretnutiach mládeže v bohoslužobnej sieni našej cirkvi na Mlynskej ulici, vtedy ul. gen. Petrova... Tieto neoficiálne, skôr ilegálne stretnutia mládeže iste dali podnet po páde totality k vzniku Ekumenického spoločenstva cirkví, ktoré sa zrodilo v roku 1994," píše v jednej z úvah, zahrnujúcich i menej známe epizódy z kresťanského disentu na východe Slovenska, zaradených do svojej najnovšej knihy emeritný biskup Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania/a.v./ Dr. Július Filo st.
Pod názvom Klasy života vydal v tomto roku knihu vlastným nákladom vo vydavateľstve Michala Vašku v Prešove a rozhodol sa venovať ju evanjelickému cirkevnému zboru v Košiciach, v ktorom pôsobil tri desaťročia. Vlani sa J.Filo st. z východu Slovenska presťahoval do svojho rodiska v Liptovskom Jáne. I vo veku takmer 80 rokov je stále publicisticky a literárne činný.
Najnovšia Filova kniha prináša viac ako 50 úvah, rozdelených do troch ohraničených celkov s titulmi Úvahy, Humanita a Teológia. Tvoria reprezentatívny výber autorových vyzretých názorov a sú presvedčivým dokladom pozoruhodnej duchovnej a ľudskej dimenzie biskupa Filu, ktorý je jednou z najuznávanejších súčasných autorít evanjelickej cirkvi na Slovensku. J. Filo patrí medzi najrozhľadenejších autorov súčasnej slovenskej kresťanskej literatúry a publicistiky. I dnes je pohotovým glosátorom diania tak v cirkvách, ako i v spoločnosti. Jeho príspevky rezonujú i z celoštátnych tlačených a elektronických médií. Pretože J. Filo je mimoriadne erudovaným znalcom histórie, aj pre laického čitateľa sú prínosom jeho úvahy z najnovšej publikácie Klasy života, ktoré približujú zatiaľ málo známu históriu ekumenickej spolupráce,najmä protestantov a katolíkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.