padne gól. Samozrejme, že do siete súpera. A desiatka John Le Clair, spolu s Ericom Lindrosom (88), to zvyčajne naozaj roztočila. Závar pred bránou hostí. Gól! Štatistika znela: gól Le Clair, asistencia Lindros. Alebo naopak.
Kto vie, keby Nordigues neskončili…
John Le Clair sa narodil v meste St. Albans 5.júla 1969, doslova pred pár hodinami si teda pripomínal 32. narodeniny. Pochádza zo štátu Vermont, v ktorom sa narodili dvaja americkí prezidenti. Zároveň je to vyhľadávaná oblasť kvôli lyžiarskynm strediskám. Hokejovo sa však Vermont zatiaľ nemal kým pochváliť. Výnimkou je práve Le Clair. Nikto z Vermontu to nedotiahol tak ďaleko ako on. Aj preto visí na čestnom mieste vestibulu University of Vermont Le Clairova fotografia. Za jej univerzitný tím začal hrať hokej na vyššej úrovni. Najbližšie ku štátu Vermont má kanadská provincia Québec, frankofónne územie hokejovo spojené so slávou už Québec Nordigues. Teda s tímom, za ktoré si svoje odkrútili aj slovenskí bratia Šťastní. Ale aj s tímom, ktorý si môžete vyhľadať už len v historických tabuľkách NHL, pretože v tých súčasných ho už jednoducho nenájdete. Financie dokážu veľa aj v spoločnosti, kde ich vraj je dostatok. Slávny Québec Nordigues sa pominul, a tak John Le Clair, hoci ho priezvisko a bydlisko doslova predurčovali na to, aby tu zakotvil, skončil v tíme Montreal Canadiens. Keď sme však pri priezvisku, akokoľvek francúzsky znie Johnov pôvod je po prastarých rodičoch írsky.
Krídla mu dali "letci" z Philadelphie
V slávnej NHL začínal v drese Montrealu, s ktorým v roku 1993 získal Stanley Cup. Mohli by sme to povedať aj naopak, Montreal získal slávnu trofej vďaka dvom gólom LeClaira v predĺženiach finále. V sezóne 1994 95 ho Canadiens vymenili, Le Clair sa spolu s Ericom Desjardinsom a Gilbertom Dionnem sťahovali do Philadelphie, opačný směr nabral Mark Recchi a pekná suma v dolároch. Tu sa až núka pekná metafora v zmysle, že krídla ,,letcov" z Philadelphie dali Johnovi krídla. V Montreale či v drese montrealskej farmy vo Frederictone neprekročil hranicu 20 zásahov do čierneho, v sezóne 1990/91 dal v desiatich zápasov 2 góly, o rok neskôr v 59 zápasoch 8 gólov, potom v 72 stretnutiach 19 gólov, rovnaký počet o ďalší rok v 74 stretnutiach. V drese ,,Phily" v 37 stretnutiach prestupovej sezóny 1994/95 už 25 gólov, o rok na to 51 (a 46 asistencií), v ďalšom ročníku 50 (a 47 asistencií), v predminulej sezóne 43 gólov (a 47 asistencií)! Napriek tomu, najobľúbenejšou ostal pre Johna Le Claira starý Montreal Forum.
Superduo: Lindros Le Clair
Možno to má na svedomí zmena pôsobiska, možno zmena hráčskeho postu. Kým u Canadiens hrával Le Clair na poste centra, vo Philadelphii hráva na ľavej strane útoku. "Vie si úžasne poradiť v situáciách, v ktorých by si iní išli prepočítať rebrá," hovorí "jemný" muž kanadsko amerických klzísk a niekdajší Le Clairov spoluhráč z útoku Eric Lindros. "Dvaja protihráči ho môžu priraziť k mantinelu, aj tak ho však nedostanú. Jednou rukou kontroluje puk, druhou obháňa protihráčov, šermuje ňou. Nakoniec sa ich strasie a vyrazí vpred. Súper môže rovno vyhlásiť stav najväčšieho ohrozenia," chváli Le Claira E. Lindros. Ten s Le Clairom vytvoril dvojicu, pred ktorou sa triasla celá NHL. Už niekoľkokrát mali možnosť byť prvým útočným duom, ktoré presiahne hranicu 50 gólov a nazbiera po stovke bodov. Navyše... Le Clair a Lindros mali tradične vysokú efektivitu streľby, porovnateľnú hádam iba s fenomenálnym "káčerom" Selännem. Na rozdiel od Čecha Jágra, Kariyu či Bondru, ktorí vraj na úspech potrebujú viac streleckých pokusov a niekedy sa "hrajú" na strelnicu.
"Garbage goals"
Le Clair pritom nedáva pekné góly, tie sú skôr výnimočné. Je azda najspoľahlivejším strelcom takých gólov, ktorám sa v NHL medzi hokejistami hovorí "garbage goals". Garbage znamená odpad, v spojení s gólmi sa týmto prívlastkom označujú také zásahy, pri ktorých súper nedá pokoj, otravuje, doráža, dotiera do brankára, jednoducho robí tú nevďačnú prácu "otravovača" klímy priamo pred bránou súpera. Le Clair je vraj najväčší "smetiar" NHL. Všetci to o ňom vedia, prečo mu teda jeho "čiernu" prácu jednoducho nezarazia? Problém je v tom, že dostať otravného, no predovšetkým, obrovitého a cez metrák vážiaceho Le Claira spred brány je prakticky nemožné. "Robím len to, čo je z môjho pohľadu najúčelnejšie. Niekto sa snaží presólovať, niekto preraziť po krídle a prudko vypáliť, iní zas dávajú na kombinácie... V dnešnom hokeji to však stále nie je možné. Ja trebárs nemám takú pohotovú strelu ako Brett Hull, preto to robím po svojom, snažím sa presadiť inak."
Súkromie deti, labradori a Simpsonovci
Žije, spolu s manželkou Christinou, dcérou McKenzie a synom Calom, v meste Voorhees (New Jersey). Okrem detí mu vraj najlepší relax poskytujú dvaja labradori Abbey a Archie. Spomedzi súperov najviac uznáva Jaromíra Jágra. Jeho najobľúbenejší športovci však nie sú z ľadovej plochy, jedným z nich je golfista Fred Couples, druhým tvrdý muž amerického wrestlingu Steve Austin. Aj v tom je kus symboliky, rozum a tvrdosť práve taký je na ľade Le Clair. Najobľúbenejšie televízne hviezdy? Nič reálne, ideme do sveta animovaného filmu medzi Simpsonovcov. Keď sú na programe niektorého z televíznych kanálov, Johna Le Claira s deťmi od nich nič nevie odtrhnúť. Ani keby na nejakom ďalšom išiel sebalepší hokej!
Vo Phile ďalších päť rokov
Sezónu 2000/ 2001 Le Clair skôr laboroval so zranením, odohral len šestnásť zápasov... A komu už treba neustále zraneného hráča! Nakoniec si ho Phila ponechala. Pred mesiacom Flyers predĺžili kontrakt s Le Clairom na ďalších päť rokov. Zmluva jednému z najskúsenejších hráčov letcov zaručuje zárobok 9 miliónov amerických dolárov dolárov za jednu sezónu. "Chcel som zostať vo Philadelphii, som presvedčený o tom, že sila nášho tímu v budúcich rokoch vzrastie," povedal Le Clair, ktorého z postu jednotky na ľavom krídle vytlačil stal Simon Gagne.
Autor: mst
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.