ekológov z Poľska a zo zahraničia aj členovia Lesoochranárskeho zoskupenia VLK v Tulčíku. Ochrancovia prírody zásadne odmietajú trasu plynovodu, ktorá by mala viesť cez niekoľko národných parkov, vrátane Národného parku Poloniny.
"Zatiaľ čo v Poľsku sa o výstavbe plynovodu, ktorý má dopravovať plyn z Ruska cez Poľsko a Slovensko do západnej Európy, verejne diskutuje, u nás sa na verejnosť dostávajú len strohé neoficiálne informácie. Od našich kolegov v Poľsku však vieme, že jedna z alternatív počíta s vedením trasy z poľskej obce Cisno okolo vodárenskej nádrže Starina do kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch, kde by sa mal Jamal napojiť na slovenskú vetvu. Keďže táto alternatíva je najlacnejšia, investori ju, samozrejme, presadzujú. Je pre nás nepochopiteľné, že obeťou stavby, do ktorej sú zapojené aj štáty Európskej únie, sa majú stať mimoriadne citlivé ekosystémy priamo v Národnom parku Poloniny," povedal náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč.
Podľa jeho vyjadrenia by výstavba tejto trasy mohla viesť k totálnej devastácii časti prírodného dedičstva v chránenom území. Preto sa VLK obrátil na premiéra, aby poskytol verejnosti informácie o alternatívnych riešeniach výstavby plynovodu, z ktorého majú plynúť do štátnej pokladne nemalé zisky.
Koncom minulého mesiaca vyzvalo vyše dvadsať slovenských environmentálnych organizácií Radu Európy, aby podmienečne odobrala Národnému parku Poloniny Diplom Európy, ktorý mu udelila v roku 1998. Dôvodom bola pokračujúca holorubná ťažba dreva na území národného parku a prekategorizovanie lesov osobitného určenia nad vodárenskou nádržou Starina na lesy hospodárske.
"V septembri tohto roku chystáme v Národnom parku Poloniny medzinárodné stretnutie ochrancov prírody. Keď sa potvrdia informácie o výstavbe plynovodu Jamal, sme pripravení rázne zasiahnuť," zdôraznil J. Lukáč.
Plynovod Jamal
Druhá línia medzinárodného tranzitného plynovodu by mala dopravovať plyn zo sibírskeho polostrova Jamal cez Bielorusko, Poľsko a Slovensko do západnej Európy. Územím Slovenska by malo viesť 116 kilometrov potrubia. Výstavba by mala byť financovaná úvermi cez Slovenský plynárenský priemysel a mala by stáť 13,7 miliardy Sk. Plynovod obíde Ukrajinu. Gazprom argumentuje tým, že na území nášho východného suseda sú straty, ktoré podľa odhadu dosahujú až dve miliardy dolárov. Nepriamo tým naznačil, že na Ukrajine kradnú ruský plyn.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.