pradenie liečivo pôsobí na poranenia kostí a vnútorných orgánov.
Zvukové vlny určitej frekvencie môžu vyvolať liečivé účinky v kostiach mačiek. To isté platí aj u ľudí - ľudské kosti sú silnejšie a lepšie rastú, keď sú vystavené ultrazvuku. Účinná frekvencia leží práve v spektre mačacieho pradenia medzi 20 až 50 hertzami.
Okrem tigrov pradú všetky mačkovité šelmy vrátane levov a gepardov. Podľa riaditeľky FCRI Elisabeth Muggenthalerovej pradenie musí mať pre tieto zvieratá biologické prednosti. Pradenie len pre zábavu žiadne prednosti neprináša, ale v spojení s rýchlym rastom kostí a ich kratším hojením v prípade zranenia sú už jeho pozitíva viditeľné, uviedla Muggenthalerová pre britské noviny Sunday Telegraph.
Mimoriadna schopnosť mačky prežiť vážne zranenia je dobre známa a odrazila sa v prísloví o jej siedmich resp. deviatich životoch. Štúdia zverejnená v Journal of the American Veterinary Medical Association uvádza, že zo 132 mačiek, ktoré spadli z piateho až šiesteho poschodia, 90 percent prežilo. Známy je dokonca prípad, keď mačka prežila pád zo 45. poschodia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.