príliš mladá, tvrdí najnovšia britská štúdia.
Je všeobecne známe, že vysokoškoláci majú lepšiu prácu a vyššie platy ako menej vzdelaní ľudia, ale výsledky výskumu odborníkov z londýnskeho inštitútu pre vzdelanie naznačujú, že aj psychický, fyzický a citový vplyv vzdelania na človeka má svoj význam.
Vedci totiž zistili, že vzdelanie pomáha ľuďom pri riešení problémov a zvládaní ťažkých situácií ako je rozvod, ovdovenie, či strata zamestnania. Schopnosti, ktoré človek získa pri štúdiu, mu pomáhajú, aby si uvedomil, že si potrebuje osvojiť aj ďalšie vedomosti a tiež ho to naučí ako využívať schopnosti iných.
Okrem toho vzdelaní ľudia bývajú zdravší, pretože tak nezanedbávajú preventívne lekárske prehliadky, ktoré kombinujú so zdravou stravou. Výskumníci tiež zistili, že vzdelaným ľuďom sa dostáva aj lepšej starostlivosti ako neštudovaným pacientom s rovnakými príznakmi. A napokon čím sú ľudia vzdelanejší, tým menej im na staré kolená hrozí mentálny úpadok.
Na druhej strane však študovaní jedinci častejšie odkladajú manželstvo, ale aj materstvo na neskôr. Mnohé ženy však už vo vyššom veku nemôžu mať deti, alebo im hrozí rizikové tehotenstvo.
Podľa riaditeľa londýnskeho inštitútu profesora Johna Bynnera z výsledkov výskumu jednoznačne vyplýva, že vzdelaní ľudia sú prínosom pre spoločnosť a vláda by preto mala podporovať vzdelávania čo najširšej vrstvy obyvateľstva.
Britskí vedci sa pri vyhodnocovaní svojho výskumu opierali aj o viaceré medzinárodné štúdie, ale najmä o vlastné sledovanie 12 000 Britov narodených v rokoch 1958 až 1970.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.