Topľou primátor tohto mesta Milan Muška avizoval, že na najbližšom zasadnutí mestskej rady (MsR) prerokujú návrhy opatrení, ktoré by sa mali týkať umiestnenia rodín neprispôsobivých občanov bývajúcich v susednom bytovom dome. Okolnosti s prijatím takýchto opatrení súrili, pretože statika aj v tomto dome je narušená.
Podľa vyjadrenia primátora možnosti mesta v pridelení náhradného ubytovania sú vyčerpané, preto sme boli obzvlášť zvedaví na navrhnuté opatrenia. Spomínané zasadnutie MsR sa uskutočnilo v piatok a avizované opatrenia sa týkali staronového návrhu na vyčlenenie lokality pre výstavbu sociálnych bytov. Tie budú predložené na rokovanie poslancom mestského zastupiteľstva (MsZ), ktorí sa zídu na zasadnutie v stredu.
Vranovská MsR predloží poslancom alternatívny návrh. Budú môcť vybrať zo štyroch lokalít. Fakticky nepôjde o nič nového, pretože vranovskí poslanci sa nevedia zhodnúť na výbere lokality pre výstavbu sociálnych bytov najmenej štyri roky. Tentokrát sú však postavení pred nutnosť promptne riešiť vzniknutú kritickú situáciu. Rozhodnúť sa budú musieť medzi mestskou časťou Lomnica - Ortáše, kde vyhliadnutá lokalita je súčasťou zastavaného územia a je zahrnutá aj v územnom pláne mesta. Problémom je však skutočnosť, že pozemky na tejto lokalite nie sú majetkovoprávne vysporiadané a neexistuje tu technická infraštruktúra. Eventualitou je lokalita na Cintorínskej ulici v Čemernom, ktorá je územne, majetkovoprávne aj infraštruktúrne pripravená. Po dokončení čistiarne odpadových vôd sa v tejto mestskej časti situácia zlepšila a po likvidácii septiku sa uvoľnený pozemok dá využiť na výstavbu spomínaných sociálnych bytov.
Paradoxne na Rodinnej oblasti by myšlienke výstavby sociálnych bytov mohlo poslúžiť aj zrútenie sa neobývaného bytového domu. Po jeho prípadnej asanácii by bolo možné na spomínanú výstavbu použiť pozemok, na ktorom stojí. Alternatívou je aj lokalita ulice Na hrunku. Tá však nie je na takéto účely zahrnutá v územnom pláne mesta a nie je majetkovoprávne vysporiadaná. "Do úvahy vlastne prichádzajú len lokality Rodinná oblasť a Čemerné," poznamenal M. Muška.
Rozhodnúť sa však budú musieť poslanci MsZ. Doteraz pri výbere vhodnej lokality na výstavbu sociálnych bytov vždy zaúradovali pripomienky obyvateľov, ktorí by sa takto dostali do susedstva z prevažne neprispôsobivými občanmi. Ale tentokrát je situácia iná. Čakať sa už nedá. Pre tri rodiny z inkriminovaného bytového domu vranovské MsZ sa rozhodlo kúpiť rodinný dom v susednej obci Hencovce za zhruba štyristotisíc korún a predať im ho po symbolickej korune. Je tu však ďalších šesť rodín, ktoré žijú v ohrození, pretože aj ich bytový dom javí znaky narušenia statiky.
Podľa dávnejšieho projektu by mesto mohlo postaviť 21 sociálnych bytov pre okolo 30 až 35 obyvateľov. Rozpočtový náklad z roku 1999 hovoril o 2,8 milióna korún, lenže súčasná cenová úroveň je už vyššia a mestská samospráva vo Vranove nad Topľou predpokladá náklad na výstavbu sociálnych bytov viac ako tri milióny korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.