po šiesty raz. Popri dobrej zábave a čoraz vyššej návštevnosti však malo zákulisie prípravy aj tienisté stránky. Svedčí o tom podnet, s ktorým ešte pred akciou prišla do našej redakcie dvojica podnikateľov. Ako nám manželia Paľovci povedali, usilovali sa cestou oficiálneho povolenia otvoriť si na podujatí stánok s občerstvením.
"Pred troma mesiacmi sme v Haniske kúpili obchod s potravinami a pohostinstvo. Keďže ide o mimoriadnu akciu, celkom prirodzene sme chceli poskytnúť aj naše služby, zabezpečiť všetky podmienky i kvalitný tovar. Nič sme nevybavili a z prístupu v procese vybavovania sme znechutení," povedala nám v redakcii manželka Ladislava Paľu, majiteľa oboch prevádzok. Podľa jej slov si chceli povolenie vybaviť na tamojšom obecnom úrade a keď ich odmietli, tak na Mestskom úrade v Prešove. Starosta Ladislav Jambrich vraj žiadosť odmietol s tým, že obec len zastrešuje akciu a organizátor vzhľadom na obmedzený priestor a limitujúci rozvod elektrickej energie musel prijať obmedzený počet ponúk. Zdôraznil pritom, že uzávierka prihlášok bola začiatkom júna a Paľovci vzniesli požiadavku až 25. júna.
V tej súvislosti nám naznačili, že hlavný organizátor Peter Luterančík zabezpečil niekoľko predajných stánkov, pravdepodobne uprednostnil svojich známych a im nechcel dať príležitosť. Obaja bezradne krútili hlavami nad takýmto netransparentným prístupom a tvrdili, že im nejde o zárobok, ale o princíp rovnakej možnosti pre všetkých. Najmä keď sa dozvedeli, že svoj tovar prídu ponúkať Prešovčania aj Košičania.
Zaujalo nás to a ich slová sme si overili najprv u starostu Jambricha. "Toto podujatie síce robíme s požehnaním obce, ale jeho realizácia je výlučne zásluhou združenia podnikateľov, ktorí akciu organizujú pravidelne. Oni si vytvorili kontakty so skupinami, zabezpečili finančné krytie a na príprave sa podieľajú celé ich rodiny. Všetko s nimi konzultujem, budú sa podieľať aj na príprave ďalšieho atraktívneho podujatia, súťaže psích záprahov v novembri a nemám pocit, že by som mal právo diktovať im podmienky. Vlani sa nám stalo, že sme mali veľa stánkov a tie odoberali prúd účinkujúcim, vybíjalo nám to poistky a vznikol z toho malý chaos. Tomu sa chceme vyhnúť a len preto sme si stanovili limit," vysvetlil nám starosta a dodal, že s pánom Paľom o tom osobne hovoril. Dokonca mu navrhol, že dostane rovnakú príležitosť, ak sa rozhodne organizovať podobnú, alebo inú akciu v Haniske a nikto mu nebude do rozhodnutí zasahovať.
O stanovisko sme požiadali aj hlavného organizátora Luterančíka. Ten nám porozprával o všetkých peripetiách prípravy akcie počas šiestich rokov a množstve úsilia, ktoré museli na realizáciu vynaložiť. "Dohody so stánkarmi sme mali urobené už v marci a chcem zdôrazniť, že všetci sú zároveň sponzormi. Nemohol som situáciu vyostriť tak, že ich tam bude veľa a napokon nič nezarobia. Táto firma sa jednoducho ohlásila neskoro a nepáčil sa mi ani nátlak, aký na mňa vyvíjali cez rôznych ľudí. Nechápem, čo chceli vybavovať cez mesto, keď Haniska je už 11 rokov samostatná obec," povedal nám a dodal, že pri prvých ročníkoch mali naopak problém zabezpečiť pre ľudí občerstvenie.
Tentoraz preto zvolili formu osobných kontaktov s prevádzkovateľmi, ktorí sa osvedčili aj v minulosti. Na našu otázku, či výber robili formou verejnej súťaže, alebo iným principiálnym spôsobom, Luterančík odpovedal: "Nie, ale v budúcnosti to môžeme urobiť. Uprednostníme však ľudí, ktorí sa budú na akcii podieľať aj inak, ako len predajom tovaru." Zaujímalo nás tiež, čo by sa stalo, keby si teda stánok postavili aj bez jeho súhlasu. Rezolútne povedal, že by to nedovolil, aj keby mal o asistenciu požiadať poriadkovú službu.
Poznamenal tiež, že ho k takému stanovisku vedú zlé skúsenosti s inými firmami z predchádzajúcich ročníkov, ale neprezradil, že sám prevádzkuje letnú záhradu v Haniske, kde sa čapuje zlatý mok a spomínaný sťažovateľ je v skutočnosti jeho konkurenciou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.