prostriedkov, momentálne najviac rezonujú témy súvisiace s vplyvom náboženstva na školách. Minister Vtáčnik chce možnosť voľby medzi náboženskou a etickou výchovou obmedziť výlučne na etiku. Konferencia biskupov Slovenska a Ekumenická rada cirkví SR ostro nesúhlasia so zavedením jogy na školách. Jej pôsobenie dokonca prirovnávajú k okultizmu. V spoločnosti sa tak vytvára priestor na mnoho otázok: Má byť etická výchova povinná? Môže ju suplovať náboženstvo? Predstavuje joga reálne nebezpečenstvo? Kde je hranica vplyvu náboženstva na školách? Čo iný človek, to iný názor. Zopár najzaujímavejších sa vám dnes pokúsime priblížiť.
Podľa 19-násťročného Andreja sa spomínaným predmetov pripisuje prílišná dôležitosť: "Podľa mňa bola etická výchova zavedená ako náhrada za náboženstvo. Nemyslím si však, že by mala nejaký konkrétny význam a v povinnej výuke nevidím rozumný dôvod. Pre mňa, ako študenta, bola etická výchova výlučne "vegeťáckou" hodinou. Na iných školách to určite nebolo iné. Ja by som skôr navrhoval predmety, ktoré pripravia žiaka na skutočný život. Nato ako zvládnuť pracovný pohovor, nato ako sa vedieť správať v konkrétnej situácii. Kompetentní by sa mali venovať predkladaniu takých projektov." Penzionovaná učiteľka pani Alena zasa súhlasí so svojím rezortným šéfom: "Áno. Etická výchova by mala byť povinná. Veď mnoho mladých ľudí je dnes všetko, len nie slušných. Náboženská výchova je trocha špecifickejšia. Aj tá má mať svoje miesto, ale skôr ako nepovinný predmet. Koniec koncov ak je niekto naozaj veriaci, tak má predovšetkým vnútornú povinnosť navštevovať náboženstvo. Škola ani štát mu do toho nemajú čo hovoriť." Sedemnásťročná Jana považuje celý problém skôr za nafúknutú bublinu: "Všetky tieto témy sa mi zdajú umelo nadhodené. Akoby sa niekto pokúšal upriamiť pozornosť verejnosti na menej dôležité problémy a pritom ututlať fakt, že školstvo už niet z čoho financovať."
Pokiaľ cirkev v snahe uchovať náboženstvo na školách volá po tolerancii, v prípade nápadu jogy na školách už toľko tolerancie nepreukazuje. V najnovšom vydaní Katolíckych novín boli uverejnené údajné negatíva jogy, ktorá okrem iného vraj: * Zdôrazňovaním dobroty človeka odvádza od ostražitosti a výchovy k mravným zásadám. * Upevňuje predstavu, že človek má moc samospasiteľa. * Oslabuje väzbu medzi fyziologickými mozgovými procesmi a aktivtitou duše, čím otvára priestor na vstup a účinkovanie démonických síl. * Podkopáva autoritu rodičov a rodiny, teda aj orientujúcu mravnú autoritu.
Šestnásťročný Peter to však tak čierno nevidí: "Podľa mňa to kňazi preháňajú. Nevidím na joge nič zlé. Veď telesná výchova na školách existuje, tak by sme nemohli mať na k dispozícií širší rozsah telesných cvičení. Koniec koncov by sa tým iba zvýšila pestrosť a atraktivita telesnej výchovy. Ak v tom niekto vidí náboženstvo je to podľa mňa prehnané. Respektíve, ak si niekto myslí, že joga môže mať náboženský vplyv a ten by na školách nemal byť, tak nech ho nemajú ani ostatné náboženstvá, vrátane kresťanstva!" Študentka Lucia naopak s jogou zásadne nesúhlasí: "Joga nemá na školách čo hľadať, akoby nestačilo 40 rokov komunistického útlaku. Teraz nám už len chýba, aby proti kresťanským tradíciám bojovali aj nejakí šikmookí." Pre úplnosť sme o názor požiadali aj telecvikára a hoci so zverejnením svojho mena nesúhlasil svoje stanovisko nám poskytol: "Z osobných skúseností viem, že študenti majú radi na telesnej zmenu. Joga môže mať veľmi dobré regeneračné účinky. A tie sú dôležité po každom športovom výkone. Viem si predstaviť, že by sa mohla kombinovať s inými strečingovými cvičeniami. Ja osobne sa jej určite brániť nebudem. Časy keď sme vo všetkom videli diabla sú, dúfam, už dávno preč."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.