kvalifikácie.
Súčasní absolventi majú síce najnovšie informácie v študovanom odbore, ovládajú nové postupy práce, realitou však zostáva, že väčšina z nich je nútená rozšíriť zástupy už aj tak veľkej "armády" nezamestnaných. V letnom období, po ukončení štúdia, príliv absolventov výrazne zapôsobí na poskok percenta nezamestnanosti.
Na túto tému v súvisloti s absolventami som sa porozprával s JUDr. Jánom Gabšturom, riaditeľom Krajského úradu práce v Košiciach.
Aké sú podmienky registrácie absolventov?
- Absolvent po ukončení štúdia by mal vo vlastnom záujme, v čo najkratšom čase, navštíviť príslušný Okresný úrad práce / OÚP / podľa miesta trvalého bydliska a zaregistrovať sa tam. Po predložení požadovaných dokumentov, ako je napríklad doklad o ukončení štúdia, je príslušným pracovníkom zaregistrovaný a sú mu oznámené jeho práva a povinnosti. Okrem iného sa dozvie aj to, že neplnenie povinnosti voči úradu práce z jeho strany môže znamenať aj vyradenie z evidencie nezamestnaných. Najčastejšími prípadmi vyradenia z evidencie je nedodržiavanie termínov hlásenia sa, odmietanie ponúkanej práce, odmietnutie rekvalifikačných kurzov a pod.
Následne po zaregistrovaní je absolvent nasmerovaný na príslušný Okresný úrad, odbor sociálnych vecí, ktorý mu bude mesačne vyplácať sociálnu dávku.
Aké možnosti ponúka úrad práce absolventom?
- Ide najmä o poradenskú službu, ktorú poskytuje bezplatne ktorýkoľvek OÚP. Úrady práce pracujú s budúcimi absolventmi ešte pred skončením školy. Organizujú stretnutia, besedy, v rámci ktorých dávajú praktické rady, ako sa pohybovať na trhu práce, informujú študentov o tom, aký je záujem o absolventov odboru, ktorý študujú.
Čo získavajú absolventi registráciou na úrade práce?
- Výhoda spočíva v tom, že aj napriek zlej situácii v oblasti zamestnanosti, je tu vždy väčšia šanca z nájdením si požadovanej práce. Zároveň majú možnosť zapojiť sa do rôznych rozvojových programov, či rekvalifikačných kurzov, a tak neskôr lepšie obstáť na trhu práce.
Aká je ponuka rekvalifikačných kurzov?
- Najväčší záujem je o manažérsky kurz, či kurz výpočtovej techniky. No sú to aj profesie ako čašník, šička. Rekvalifikačné kurzy sa zväčša vyberajú podľa špecifickosti regiónu, či okresu. Oblasť, kde je viacero textilných tovární bude potrebovať rekvalifikovať viac šičiek a pod.
Ktorí absolventi sa umiestňujú na trhu práce najhoršie?
- V súčasnosti je veľký problém s umiestňovaním absolventov Lekárskej fakulty. Zlá situácia v zdravotníctve znamená aj znižovanie stavov a tak zmenšuje možnosť pre nových absolventov. Ide však o nepriaznivý trend. Ak absolvent nepracuje v zdravotníckom zariadení, nemôže si robiť atestáciu a tak zvyšovať svoju odbornosť. Do značnej miery sú aj problémy s umiestňovaním absolventov SOU, najmä s technickými odbormi.
Aký počet absolventov pribudol do vašej evidenciu nezamestnanosti tento rok?
- Malo by sa jednať o približne 7900 absolventov, čo je číslo veľmi podobné tomu z minulého roka.
Aký je záujem o absolventov zo strany zamestnávateľov?
- Záujem o nové pracovné sily je vo všeobecnosti malý. Súvisí to so zlým podnikateľským prostredím na Slovensku, vysokým daňovým zaťažením, odvodmi do fondov. So zaraďovaním absolventov je problém. Zamestnávateľ si radšej vyberie "zabehaného" pracovníka, než človeka bez praxe.
Avšak podľa vyjadrenia JUDr. Gabštura, nastávajú pre budúcich absolventov lepšie časy. Uvažuje sa totiž o zriadení absolventskej praxe. Tú by vykonávali absolventi stredných a vysokých škôl po skončení štúdia. Absolvent by po dobu 8 mesiacov pracoval v konkrétnej firme a získaval by tak pracovnú zručnosť, pričom by bol aj naďalej v evidencii nezamestnaných. Tento model by po úspešnom zaradení do praxe mal zabezpečiť nadobúdanie praxe pre každého absolventa strednej či vysokej školy. Motiváciou k prijímaniu absolventov má byť mesačná odmena vo výške 1000 až 2000 slovenských korún za každého absolventa. Táto koncepcia by mala byť prerokovaná v parlamente už v septembri 2001 a jej prijatie záleží od vôle poslancov.
Aj keď situácia na trhu práce vyzerá neutešene, nám len zostáva dúfať, že počet nezamestnaných absolventov bude každým rokom klesať. Očakávať zázraky zo dňa na deň by bolo naivné a nereálne, ale ktohovie, možno prijatie správnych systémových krokov bude znamenať už tak dlho očakávané zníženie nezamestnanosti.
Autor: Peter Wolský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.