Korzár logo Korzár

Bartečko s mobilom v ruke pri mori komunikoval s agentom a venoval sa výmene zo St. Louis do Atlanty

Poprad Niekedy našinec nemá pokoj ani na dovolenke a prostredníctvom telefónu je v kontakte so zamestnávateľom. Hlavne vtedy, ak sa čosi zvláštne a

zaujímavé má udiať. Pravdaže, človek je v takých momentoch ako na tŕňoch, nedokáže sa plne sústrediť na odpočinok, relax, zábavu. Vie, že niekde ďaleko , zavše aj tisíce kilometrov inde, sa to varí, pečie. V podobnej situácii sa ocitol nedávno aj slovenský hokejový reprezentant Ľuboš Bartečko(na fotografiách). Ako je známe, ešte v uplynulej sezóne obliekal dres St. Louis, ale to už je história. Aj tento 24-ročný krídelník sa stal jedným z objektov hráčskych výmen medzi klubmi NHL, ktoré sa každoročne udejú v súvislosti s draftom. Bluesmani totiž Bartečka pustili za právo výberu v 4. kole do Atlanty. Pravdaže, Ľuboša táto rošáda nenahnevala, veď už dávnejšie agentúry prinášali informácie, že kežmarský rodák sa hodlá vyzliecť z dresu St. Louis. Vlastne poveril svojho agenta, aby sa výmenou inde zaoberal v rokovaniach s vedením blues. Teraz to už má prakticky spečatené, hoci formálne ešte nie. Momentálne je doma pod Tatrami a to bola príležitosť na rozhovor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Takže mali ste počas dovolenky v Tunisku menej pokoja než obvykle. Rozladilo vás to?

"S agentom sme vybavovali tieto záležitosti, bol som na telefóne a čakal som, kto mi kedy zavolá. Mal som prezieravo mobil so sebou, ale nepredpokladal som, že ho budem používať tak často, ako to nakoniec bolo. Informáciu o výmene som sa dozvedel od generálneho manažéra môjho už bývalého klubu Larryho Pleaua. Atlanta mi vcelku vyhovuje. Som rád, že je to už za mnou a môžem sa sústrediť na hokejovú budúcnosť. Škoda, že sa to všetko zomlelo práve v tom období, keď som bol mimo, a nemal som taký pokoj. Inak však bolo fajn s výborným počasím."

Koľko dní ste si dopriali pohov desať, štrnásť?

"Sedem, týždeň je akurát, dva týždne by bolo pre mňa už príliš. Inak, pri mori som bol so snúbenicou a s mojím bratom."

SkryťVypnúť reklamu

Poďme najskôr na súčasnosť: čo všetko vás čaká počas hokejových prázdnin?

"Dnes sa začne hokejová škola v Poprade, tam budem aktívny spolu s mojím otcom a ešte s jedným trénerom, ktorý ma kedysi viedol. Oni dvaja to organizujú. Talentovaným chlapcom sa budem venovať asi dva týždne. Potom ma čaká cesta do Paríža, kde sa uskutoční míting NHLPA. Ten sa koná každý rok, v hlavnom meste Francúzska strávim štyri dni. Po návrate bude letný predolympijský kemp na Slovensku v Tatrách. Ešte som síce nedostal pozvánku, ale počul som už, že sa to začalo hýbať. Po tejto akcii zostanem v Poprade a budem trénovať. "

Kedy odchádzate do zámoria?

"Ešte neviem, lebo čakám na zmluvu, po podpise kontraktu budem múdrejší."

Azda sa však už vyhnete tomu, aby ste takmer naskočili na extraligový ľad v popradskom tíme, ako sa to prihodilo pred rokom...

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím si, že sa dohodneme a nič také sa nezopakuje."

Hokejová škola v Poprade nie je nový projekt, ale určite zaujímavý tým, že sa koná práve pod Tatrami.

"Budeme v nej fungovať viacerí. Okrem mňa ešte napríklad Rado Suchý, rátame s Peťom Bondrom po jeho príchode na Slovensko. Taktiež v akcii budú Miro Šimonovič, Martin Kuľha, Miro Škovira, Ľubo Vaic. Veríme, že premiéra tejto akcie bude vydarená. Dosiaľ sa podobné podujatia uskutočnili v Trenčíne, Dubnici, len východné Slovensko absentovalo. Tak chceme vyplniť medzeru v programe."

Do Paríža sa hotujú viacerí z našich hráčov pôsobiacich za morom ?

"To ešte neviem. Je to každého osobná vec. Hráčska asociácia dá návrh, kto takú akciu mieni absolvovať. Vlani sme boli v Prahe s Paľom Demitrom, Rišom Zedníkom a Radom Suchým. Zakaždým je to inde, pre Európanov na starom kontinente, pre Američanov a Kanaďanov zase v zámorí. V Paríži som ešte nebol, tak prečo tam necestovať? Okrem toho každých šesť rokov takýto míting by mal hokejista navštíviť."

Pokiaľ ide o tvorbu nového kontraktu , objavili sa informácie, že by ste najradšej uvítali jeho trojročnú dĺžku.

"Je to pravda, rád by som sa takto poistil, aby som hral. Žiadna neistota, že na rok a potom váhanie, čo bude ďalej. Záležať však bude na agentovi a predstaviteľoch Atlanty, ako sa priblížia predstavy oboch strán."

V Atlante budete prvým slovenským hokejistom, uvedomujete si to?

"Dočítal som sa to na internete..."

Pre vás je to sľubná východisková pozícia, čo poviete?

"Rozhodne to bude iné ako dosiaľ, nechcel by som to označiť za lepšie alebo horšie. Ja som už v zámorí dosť dlho. Niekoľko rokov, sedem celkovo, päť v Amerike, dva v Kanade, nie som nováčikom. Ovládam reč, viem sa obracať, nestratím sa. Aké to ale naozaj bude v Atlante, to uvidím až po sezóne."

V St. Louis bolo niekoľko našich hráčov. Vlani odišli z tímu Michal Handzuš, Laco Nagy, Peter Smrek, Andrej Podkonický. Teraz ste prišli na rad vy. Novinári často označovali toto zoskupenie ako slovenská légia. Tým časom je ale koniec, v Blues zostali len Pavol Demitra a Jaro Obšut.

"Určite to nebude v nastávajúcom pôsobisku také ako predtým, keď som mal kamarátov Handuša, Demitru, Nagya, či Čecha Tureka. Boli sme dobrá partia, bolo to iné, super."

Mesto , kam sa máte sťahovať, bolo dejiskom letných olympijských hier. Je aj sídlom centrály Coca-Coly, obľubujete tento nápoj?

"Pravdaže."

Musíte si začať zvykať i na iné klimatické podmienky.

"Teplo mi vyhovuje a Atlanta leží nižšie, takže to je dobré."

Obľubujete aj hory, či iba more?

"Ako rodák spod Tatie, v horách som dosť často lyžoval. Teraz však na to nemám čas. Za tie roky, čo som v cudzine, som si lyže nemal kedy pripnúť. Vyskytli sa tiež zranenia a jedno s druhým i urobilo škrt cez rozpočet pokiaľ ide o túto športovú aktivitu."

Mali ste už dávnejšie nejaké echo, že vaša kariéra sa bude ďalej vyvíjať v Atlante?

"Nič také. Vôbec som o tom netušil. Len som čakal Vedel som, že ak mi St. Louis neponúkne dobrú zmluvu, požiadam o výmenu. Dopredu som vedel, že to tak bude a potom už nezostalo nič iné, len dúfať, že to vyjde. V týchto veciach to beží tak, že vám zavolajú: idete do Atlanty! Žiadne také, že možno pôjdete tam alebo inam. Kluby sa dohodnú a hráč je postavený pred hotovú vec."

Už máte akú-takú šajnu o hernom štýle, na aký sa preorientujete?

"Nebavil som sa ešte s nikým na túto tému, takže veľa informácií nemám. Je to však mladý kolektív bez hviezd a vedenie klubu načrtlo métu postúpiť prvý raz do play off. Predtým som na tohto súpera narazil len sporadicky, predsa len v základnej časti sme s celkami z Východnej konferencie nesúperili pravidelne. Osobne si myslím, že kolektív sa zameriava skôr na bránenie než ofenzívu."

Uplynulá sezóna iste nepatrí medzi tie, na ktoré ostane dosť miesta v spomienkach...

"To je pravda. Nie každý ročník je však rovnako úspešný, s tým treba rátať. Hráč sa musí s takým problémom vedieť vyrovnať. Ak dá dolu hlavu, vezie sa to s ním stále. Treba si uvedomiť, že jedna sezóna netvorí celú kariéru."

V čom ste videli najväčšie problémy, ktoré vás sprevádzali?

"Jednak to boli zranenia. Hlavne problémy s členkom boli smoliarske. Vytkol som si ho, tri mesiace som bol mimo. Keď som sa uzdravil a nastúpil na prvý duel po pauze, znovu sa opakovalo to isté. Opäť nasledovala mesačná prestávka. Ale na to sa nedá vyhovárať. Rozhodne som nemal takú formu, ako som si predstavoval a potom to išlo dolu kopcom."

Hrali ste vo štvrtej formácii a to borcovi v jeho ambíciách, možnostiach realizácie rozhodne nepospieva. Dostáva sa na ľad na málo minút, poriadne sa nezahreje, nedostane do tempa.

"Určite to nebolo také vyťaženie, ako keď som predtým nastupoval s Demitrom a Handzušom v jednej formácii. "

Vlani ste bojovali v našej reprezentácii, ktorá vybojovala historické striebro na MS v Petrohrade. Tento jedinečný úspech vám však nedodal patričné krídla rozletu. Bodovo ste zaostali, v zápasoch play off ste si nezaknihovali ani jeden štart. Bol na vine aj tréner Joela Quenneville?

"Všetci kouči sú prístupní, dá sa s nimi hovoriť. Tento lodivod s nami až tak nekomunikovali, skôr jeho asistenti. Tým ale nechcem povedať, že sme boli na nože. Nejaký rešpekt tam bol, ale hľadať korene nevydarenej sezóny v tomto by bolo nezmyslom."

Niekedy sa tréneri zvyknú pozhovárať s hráčmi medzi štyrmi očami, aby ich povzbudili. Ide aj o akési čistenie stola v prípade iskrenia či nejasných vzťahov. Zverencovi to môže pomôcť, ak sa zbaví nejakých psychických zábran. Nehodlali ste urobiť takýto krok, aby ste si vyjasnili názory a presvedčili trénera, že máte dostať viac šancí na ľade?

"Nejaké rozhovory boli, ale neviedlo to k ničomu."

V St. Louis ste za tri sezóny odohrali 149 zápasov a nastrieľali 26 gólov. Do Atlanty odídete aspoň s tým, aby sa v kanadskom bodovaní objavilo vo vašom prípade aspoň raz toľko "puntíkov"?

"Dúfam, že tomu tak bude a dostanem väčší priestor na hru, zahrám si aj presilovky."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 966
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 166
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 260
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 262
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 4 700
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 079
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 252
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 098
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  3. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  4. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  5. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  6. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  8. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 393
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 820
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 61 901
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 180
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 477
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 674
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 917
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 673
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  3. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  4. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  5. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  6. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  8. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 393
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 820
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 61 901
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 180
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 477
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 674
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 917
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 673
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Medvede

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu