kontinent bude hostiť záverečný turnaj futbalových majstrovstiev sveta 2010. Týmto rozhodnutím vstúpil do platnosti rotačný systém prideľovania MS šiestim konfederáciám FIFA. Na mimoriadnom kongrese rezonovali i dve ďalšie hlavné témy - transferový systém a rasizmus, proti ktorému FIFA prijala rezolúciu. Afrika bude po Európe, kde sa uskutočnia MS 2006 (Nemecko) prvým kontinentom, na ktorom sa odohrá najbližší svetový šampionát. "Výkonný výbor FIFA rozhodol, že Afrika bude prvým kontinentom, ktorý bude ťažiť zo zavedenia rotačného systému," povedal Blatter. FIFA uvažuje i o skrátení zo štvorročného na dvojročný cyklus konania futbalových MS, keďže pri šiestich konfederáciách by bolo lepšie organizovať MS každé dva či tri roky. Blatter však na záver kongresu uviedol, že definitívne podrobnosti uplatnenia nového rotačného systému vypracujú do budúcoročného kongresu.
Do platnosti vstúpil v sobotu i nový transferový systém, ktorý má podľa Blatterových slov za prvoradý cieľ ochranu mladých hráčov. Centrálnym bodom sa však stala klauzula o ochrane zmlúv pre hráčov do 28 rokov na tri roky, po tomto veku na dva roky. Hlavné body nového transferového systému:
kompenzácia malým klubom za výchovu a vzdelanie mladých hráčov
v prípade prestupu hráča mladšieho ako 18 rokov musí byť udelená špeciálna výnimka a nový klub musí zabezpečiť futbalistovi vzdelanie a dostačujúce podmienky na tréning
jedno obdobie v roku určené na prestupy s malou výnimkou v strede sezóny, každý hráč pritom môže prestúpiť v priebehu roka len raz
minimálna dĺžka kontraktu je stanovená na 1 a maximálna na 5 rokov
pre hráčov do 28 rokov trojročná ochrana zmlúv, po tomto veku dvojročná
k jednostrannému vypovedaniu zmluvy môže dôjsť až na konci sezóny
v prípade jednostranného vypovedania zmluvy zo strany hráča alebo klubu musí dôjsť k finančnému vyrovnaniu
ak dôjde k jednostrannému vypovedaniu zmluvy počas ochrannej lehoty zo strany hráča alebo klubu, bude vinník postihnutý športovými sankciami
- vytvorí sa arbitrážna komisia zložená zo zástupcov klubov i hráčov a nezávislým predsedom, ktorá sa bude voliť a nebude podliehať národným asociáciám ani súdom.
FIFA ešte v sobotu deklarovala tvrdý boj a "začiatok vojny" proti rasizmu na futbalových štadiónoch, ktorý sa rozmohol takmer po celej futbalovej Európe. "Prijatie rezolúcie proti rasizmu je jedným z najdôležitejších výsledkov kongresu," povedal prezident FIFA. Rezolúcia FIFA prichádza po sezóne plnej rasistických prejavov, najmä v talianskom futbale, kde sa rasizmus skloňoval najmä v súvislosti s niektorými hráčmi Lazia Rím a ich fanúšikov. "Diskriminácia, intolerancia a rasizmus sú hlavnými problémami v našej futbalovej spoločnosti," uviedol S. Blatter. Delegát z Libérie však otočil kritiku aj do radov FIFA, ktorej odporučil, aby sa najprv s rasizmom vysporiadala vo svojom vnútre. "Keď sa pozrieme dovnútra FIFA, do centra v Zürichu, zistíme, že delegáti z Afriky a Latinskej Ameriky sú platení najslabšie," povedal delegát.
Predstavitelia FIFA schválili vytvorenie nezávislého arbitrážneho súdu. Hlavnou úlohou nezávislého arbitrážneho súdu bude zriadiť arbitrážny tribunál pre futbal, ktorý bude riešiť nezhody týkajúce sa jednotlivých konfederácií, národných futbalových zväzov, klubov, hráčov či manažérov s licenciou FIFA v prípadoch, ak v sporoch pôjde o čiastku 10 000 švajčiarskych frankov a vyššiu. Arbitrážny tribunál pre futbal, ktorý bude zložený z deviatich právnych expertov, bude mať na starosti aj riešenie sporov medzi hráčmi a klubmi ohľadne miezd a kontraktov a bude slúžiť aj ako odvolacia inštancia v prípadoch, ak príslušne futbalové orgány potrestajú hráča alebo klub dištancom.
Vedenie FIFA prijalo vysvetlenie Seppa Blattera týkajúce sa krachu marketingovej spoločnosti ISL. Blatter zástupcov vyše 200 krajín ubezpečil, že FIFA "je na tom finančne lepšie, než kedykoľvek predtým." V prípade negatívnej reakcie kongresu sa uvažovalo aj o hlasovaní o vyslovení nedôvery prezidentovi tohto najväčšieho športového zväzu na svete. Blatter vyčíslil straty FIFA v dôsledku bankrotu ISL na približne 65 mil. mariek.
FIFA vylúčila zo svojich radov Libanonskú futbalovú asociáciu, pretože libanonský minister športu Sebouh Hovnanian ju rozpustil zaviedol pod priamu štátnu kontrolu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.