obyvateľov nezvráti klesajúci populačný trend očakávaný v EÚ v najbližších desaťročiach. Vyplýva to z údajov, ktoré v sobotu v Bruseli zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.
Slovensko a Slovinsko sú podľa Eurostatu jedinými krajinami strednej a východnej Európy, kde sa počet obyvateľov v roku 1999 zvýšil. Naopak najväčší pokles populácie zaznamenali Bulharsko, Estónsko, Maďarsko a Lotyšsko, v ktorých počet úmrtí prevyšoval počet narodení.
K 1. januáru 2000 predstavovalo 12 kandidátskych krajín, ktoré rokujú o vstupe do EÚ, spoločne 105,7 milióna obyvateľov. EÚ mala k rovnakému dátumu 376,4 milióna obyvateľov. Znamená to, že rozšírenie EÚ o týchto 12 krajín zvýši jej populáciu o 28 percent na celkový počet 482 miliónov obyvateľov. Podiel populácie EÚ v celosvetovom meradle sa zvýši zo 6,2 na osem percent.
Kvôli dramatickému a pokračujúcemu poklesu populácie vo väčšine z 12 kandidátskych krajín dôjde namiesto k zvráteniu poklesu počtu obyvateľov v EÚ naopak k jeho urýchleniu, konštatuje Eurostat.
Počas 90. rokov 20. storočia došlo podľa neho v 12 kandidátskych krajinách k neočakávaným demografickým udalostiam. Drasticky sa znížila pôrodnosť, klesla očakávaná dĺžka života a došlo k imigračnému odlivu obyvateľov. Za menej ako desať rokov stratili tieto krajiny 1,3 milióna ľudí, čo je 1,2 percenta ich populácie v roku 1990.
Pokles pôrodnosti spôsobí v EÚ aj kandidátskych krajinách celkové starnutie obyvateľstva. Zatiaľ čo v EÚ dnes predstavuje počet obyvateľov nad 65 rokov 16 percent, v roku 2020 by to malo byť 21 a v roku 2050 už 28 percent. V terajších kandidátskych krajinách sa počet starých ľudí zvýši zo súčasných 13 na 18 percent v roku 2020.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.