početných úsilí o zlepšenie sociálnej pozície ľudí v tomto období. To platí aj pre roky chudoby predovšetkým po prvej svetovej vojne, keď vzniklo najviac záhradok a spolkov, ktoré existujú dodnes. Podobný rozvoj záhradkárstva bol zaznamenaný aj v období pridali aj iné dôvody pre udržanie alebo aj pre ďalšie zakladanie záhradiek. Výstavba miest a predovšetkým ekologické dôvody stoja teraz v popredí. Popritom však sociálna funkcia záhradkárstva nestratila na význame.
Od začiatku sa záhradkárstvo vyvíjalo ako demokratický systém. To dokazuje aj jeho organizácia: delí sa na miestne spolky a ich spoločenstvá na regionálnej a krajskej, ako aj národnej a medzinárodnej rovine.
Spojiť tieto spolky sa na medzinárodnej úrovni podarilo v roku 1926, ako sídlo Office International bolo zvolené Luxembursko. Dnes sem patrí 15 národných zväzov s viac ako tromi miliónmi členov.
Office International iniciuje spoločné aktivity, napr. príspevky záhradkárov k Agende 21, koordinuje činnosti národných zväzov a zastupuje ich záujmy na medzinárodnej úrovni. Pod jeho vedením sa vypracovávajú závery a zadania, ktoré majú byť predložené EU alebo Rade Európy. Od roku 1990 má Office International poradenský štatút pri Rade Európy a je uznaná ako ONG. Prácu Office v sociálnej ako aj v ekologickej oblasti podporuje aj EU.
Popri fyzickej aj psychická regenerácia
Záhradka umožňuje človeku celkom v zmysle Agendy 21 vykonávať zdravú činnosť, ktorá mu poskytuje odstup od starostí v zamestnaní. Tento oddych spôsobuje aj radosť z rastu a úrody v prírode a popri fyzickej poskytuje aj psychickú regeneráciu. Záhradka je ideálnym miestom na rozvíjanie sociálnych kontaktov. Spolu s ostatnými členmi rodiny sa záhradka obhospodaruje, vytvárajú sa kontakty medzi susedmi, navzájom sa spoznávajú a učia sa ceniť si toho druhého. Často a s radosťou sa praktizuje susedská pomoc.
V záhrade sa deti prakticky učia spoznávať prírodu. Na ihriskách spolkov sa uzatvárajú priateľstvá s ostatnými deťmi, pri zvláštnych príležitostiach ako sú napr. detské slávnosti sa tiež podieľajú na živote zväzu. Tak si svojim detským spôsobom rozvíjajú sociálne kompetencie. Poskytovanie záhradiek ako školských pozemkov, ale aj záhradiek pre deti umožňuje ďalšie pedagogické efekty.
Starším priateľom záhrad sa pri ťažších prácach snažia pomáhať mladší susedia. Integrácia do spoločenstva zväzu im pomáha pri prekonávaní osamelosti staroby. Veľa seniorov využíva svoje skúsenosti a vedomosti v čestných funkciách, čím si zachováva pocit vlastnej dôležitosti a tým aj svoju identitu.
Viaceré zväzy založili v uplynulých desaťročiach zvláštne záhrady pre postihnutých ľudí. Bezbariérové prístupy, vysoké hriadky a prispôsobené náradie sú tam k dispozícii. Toto všetko dovoľuje týmto ľuďom zúčastňovať sa prostredníctvom záhradky pre nevidiacich, aby aj oni mali možnosť zažiť radosť z prírody a zo života spolku.
Počet cudzineckých spoluobčanov v záhradkárskych spolkoch sa v posledných rokoch postupne zvyšuje. Spolunažívanie viacerých kultúr obohacuje domácich aj cudzincov. Integrácia cudzincov a tolerancia v prístupe k zahraničným spoluobčanom sú podporované.
Cenný prínos k zabezpečeniu živobytia
Pre rodiny s nízkymi príjmami sú produkty zo záhradky cenným prínosom k zabezpečeniu živobytia. Toto platí predovšetkým v čase vysokej nezamestnanosti a skorom dôchodkovom veku. Aj pre hospodársky znevýhodnené skupiny, ako napr. pre samostatne vychovávajúcich či práceneschopných ľudí, prispieva úroda zo záhradky k dostatočnému zabezpečeniu. Pre týchto ľudí, ktorí si len zriedka môžu dovoliť dovolenku, predstavuje záhradka jej primeranú náhradu.
Nemal by sa podceňovať ani príspevok záhradkárov k zabezpečeniu národného hospodárstva kúpou záhradkárskych potrieb, semien atď.
Podstatný faktor kultúrneho rozvoja
Záhradky sú súčasťou verejnej zelene miest. Ako také znamenajú podstatný prínos k zlepšeniu mestskej klímy (regulácia teploty, viazanie prachu), k znižovaniu hluku a samozrejme k ochrane pôdy (ochrana prírodných zdrojov).
Ekologické obhospodarovávanie záhrady zabezpečuje prirodzené ekologické systémy, ktoré sa vyznačujú rozmanitosťou rastlinných a živočíšnych druhov. Hnojenie primerané potrebe a prirodzená ochrana rastlín podporuje potrebnú ochranu pôdy a podzemných vôd.
Odborní poradcovia na všetkých úrovniach záhradkárskych organizácií spájajú teóriu s praxou v zmysle ekologického obhospodarovávania záhrady. Týmto spôsobom prispievajú podstatnou časťou k senzibilizácii záhradkárov pre potreby životného prostredia a tým aj k presadeniu Agendy 21 v lokálnych oblastiach. Na seminároch s témou ochrany prírody a životného prostredia, za ktoré sú zodpovedné záhradkárske organizácie na všetkých úrovniach organizácie, ako aj zodpovedajúcimi informačnými materiálmi je sprostredkovávané žiadúce ekologické vedomie a tým je podporovaná realizácia cieľov Agendy 21.
Záhrady sú už asi odjakživa podstatným faktorom každého kultúrneho rozvoja. Sú výsledkom sociálneho nezdaru v čase priemyselného rozvoja v 19. storočí. Vedľa ich ešte aj dnes nevyhnutnej sociálnej funkcie predstavujú v súčasnosti významný faktor pri výstavbe moderného mesta ako aj v oblasti zdravého životného prostredia. V záhradkárstve sa efektívne uskutočňujú ciele Agendy 21.
Zdroj:
OFFICE INTERNATIONAL
du Coin de Terre et des
Jardins Familiaux v r. 2000
Autor: maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.