policajnej stanici, naplánovaný na dnešné popoludnie, príbuzní o bližšom termíne zatiaľ ešte stále nič nevedia. Na poslednej rozlúčke by sa mali zísť nielen pozostalí a miestni príslušníci rómskeho etnika, ale aj predstavitelia rómskych a mimovládnych organizácií.
Dnes na 14. hodinu avizoval Rómsky parlament na Slovensku protestné zhromaždenie v Jelšave, aby deklarovali svoj nesúhlas s brutalitou voči menšine. V pláne je aj pochod s názvom Proti hladu v smere z Jelšavy do Magnezitoviec.
O prípad Szendreiovcov sa priamo v obci včera zaujímal prednosta Okresného úradu v Revúcej Jozef Foľtán. Zároveň zariadil synom zosnulého K. Szendreia, Róbertovi a Petrovi, komplexné vyšetrenie a hospitalizáciu v Nemocnici s poliklinikou v Rožňave. Obaja sa sťažujú na zdravotné ťažkosti, spôsobené 12-hodinovou bitkou od mužov zákona. P. Szendrei je pre problémy s obličkou umiestnený na internom oddelení, kde ho čaká dialyzačná liečba.
Okresný úrad (OÚ) navyše redakcii Gemerského denníka zaslal vyhlásenie, v ktorom považuje za neprípustné, aby policajné orgány postupovali agresívnymi a brutálnymi spôsobmi proti ktorémukoľvek občanovi. "Nie je prípustné, aby tí, ktorí majú vykonávať právo a hájiť zákon, ho bezprostredne pošľapávali. Budeme pozorne sledovať riadne vyšetrenie prípadu, ktorý nesmie zostať neobjasnený a bez vyvodenia konkrétnej právnej a funkčnej zodpovednosti," uvádza sa v stanovisku OÚ Revúca.
Nemenej rozhorčený je aj predseda Rady Rómov Jozef Červeňák: "Budeme požadovať odvolanie riaditeľov policajných oddelení v Jelšave i v Revúcej, ako aj odvolanie ministra vnútra Ivana Šimka, pretože nikto z kompetentných nezakročil včas a dostatočne rázne."
Z vlastne vôle abdikoval na svoju funkciu, do ktorej ho občania zvolili len 30. júna, starosta obce Magnezitovce Andrej Hudák. Spolu s jeho synom-policajtom ho vyšetrovateľ obvinil zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví. Rovnako sú na tom aj dvaja ďalší policajti, ktorí sú údajne zodpovední za násilie, páchané na trojici Rómov. S výnimkou starostovho syna, ktorý v čase incidentu nebol vo výkone služby, sú jeho kolegovia obvinení aj z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa.
V nedeľu večer sudca Okresného súdu v Banskej Bystrici všetkých štyroch obvinených prepustil zo zadržania, zatiaľ sú stíhaní na slobode. Proti tomuto rozhodnutiu podal prokurátor sťažnosť. "Vo štvrtok sa dozvieme, či zostaneme na slobode, alebo pôjdeme do vyšetrovacej väzby. Je pravda, že som spolu s mojím synom nebohého Sendreia spacifikoval, bol však na mojom území. Syn mu jednu vrazil, ja som ho pridŕžal, pričom som použil fyzickú silu. Dlaňou som mu dal po tvári a povedal som mu, že ho nepustím, kým nepríde polícia. To sa jeho synom nepáčilo. Začali demolovať plot nášho domu, boli čoraz agresívnejší, vyhrážali sa a ohrozovali moju rodinu. Polícia prišla akurát včas. Čo sa dialo potom, ako ich odviezli na políciu, k tomu nemôžem nič povedať," skonštatoval A. Hudák.
V týchto dňoch v Magnezitovciach neustále hliadkuje polícia. Kým 30 percent rómskeho obyvateľstva obce pripisuje vinu za udalosti, súvisiace so smrťou ich súkmeňovca, A. Hudákovi, jeho synovi a ďalším dvom policajtom, zvyšok dediny tvrdí, že Rómovia chodili už pred časom pomedzi ľudí so sekerou v ruke, jeden zo Sendreiovcov dokonca istému mužovi rozbil v miestnom pohostinstve hlavu popolníkom.
Autor: kum
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.