strán na komunálnej úrovni, aby spoločne našli konzensus pri príprave novelizovaného Zákona o meste Košice.
"Život je zmena a počas desiatich rokov fungovania súčasného Zákona o meste Košice sa zmenili podmienky v košickej samospráve. Máme desaťročné skúseností, treba sa z nich poučiť a reagovať. Musia sa jednoznačne zadefinovať kompetencie a zodpovednosť mestských častí a mesta ako celku, účelne zvážiť počet mestských častí. Tak, aby sme po reforme verejnej správy mali v Košiciach dobre a účelne zorganizovanú samosprávu s maximálnym využitím potenciálu mesta," informoval Korzár predseda MKC KDH Emil Kočiš. Zdôraznil, že dohoda na komunálnej úrovni bude najdôležitejším predpokladom, že Košice dostanú taký zákon, aký si predstavujú. Výsledné znenie by malo parafovať mestské zastupiteľstvo a až potom by mal byť predložený na Ministertve vnútra SR, ktoré ho bude predkladať na schválenie v parlamente.
"Chronicky známy nedostatok súčasného Zákona o meste Košice je nerozhodnosť medzi právami mesta ako celku a 22 mestskými časťami. Netvrdím, že mestské časti nie sú potrebné, práve naopak, v mnohých smeroch sú veľmi užitočné. No treba zvážiť aj ekonomickú stránku, v mnohých prípadoch sú pre občana veľmi drahé," myslí si šéf poslaneckého klubu SDĽ Michal Kopka. "V 1990 roku, keď sa tvoril Zákon o meste Košice bola takpovediac bezbrehá demokracia a mestské časti sa prakticky stali samostatnými obcami v obci zvanej mesto Košice. Preto mohlo dôjsť aj k takej situácii, že MČ Džungľa odmietla prispieť mestu na na mestskú hromadnú dopravu, keď občania v referende povedali radnici nie." Michal Kopka sa zamýšľa aj nad tým, čo by sa stalo v prípade, že by občania ostatných mestských častí v referende povedali, že nechcú, aby do Ďzungle chodila mestská hromadná doprava. SDĽ chce zmeny v zákone, zatiaľ však bližšie svoje predstavy nekonkretizuje.
Naopak predseda košickej SDKÚ Eugen Čuňo je presvedčený, že Zákon o meste Košice by nikoho meniť ani len nenapadlo, keby sa mesto nedostalo do katastrofálnej finančnej situácie a za snahami vedenia radnice vidí len ekonomické záujmy, ako dosiahnúť presmerovanie väčšieho množstva financií z mestských častí do mestskej pokladne. "Zákon o meste Košice je dobrý a dodnes sa úplne nevyužili rezervy, ktoré ponúka. Mestské časti by mali spolu efektívnejšie komunikovať, spolupracovať i smerom k mestu," dodal Čuňo, ktorý bude so svojimi kolegami lobovať v centrále SDKÚ za to, aby sa zákon nemenil.
S názorom, že snahy o zmeny v Zákone o meste Košice súvisia hlavne s finančnou mizériou mesta súhlasí šéf poslaneckého klubu SDSS Štefan Dutko. "Vnímam to ako ekonomický problém, stav mestských financií ukázal rozdiel medzi mestom a mestskými časťami. Tam je pes zakopaný," hovorí Dutko. Ako poslanec z mestskej časti KVP si uvedomuje, že by mal lobovať hlavne za záujmy jej obyvateľov.
"Spolupráca a koordinácia s mestom by mohla byť aj lepšia. Tiež si myslím, že mestské časti majú svoje opodstatnenie, hlavne historické obce, ale ich fungovanie by mohlo byť efektívnejšie a vzťahy s mestom jasne upravené, aby sa jeden na druhého nemohol vyhovárať. Takže zmeny budú potrebné a naša ľavicová koalícia chce pripraviť znenie Zákona o meste Košice a prediskutovať ho s ostatnými stranami v meste," dodal Dutko.
Aj šéf poslaneckého klubu SOP Vladimír Janočko si uvedomuje veľké rozdiely medzi jednotlivými mestskými časťami. "Rozhodne sa treba zamyslieť, či súčasný model samosprávy v Košiciach je najšťastnejší? Prihováral by som za určité zmeny v zákone, ktoré by lepšie zohľadňovali potreby mesta ako celku, aby mohlo kvalitne fungovať."
Minister vnútra Ivan Šimko počas nedávnej návštevy Košíc odmietol Korzáru povedať svoju predstavu o usporiadaní košickej samosprávy. Nechcel povedať, či sa mu zdá, že počet mestských častí a ich kompetencie sú priveľké na úkor mesta, zdôraznil len, že bude pozorne načúvať komunálnym politikom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.