England Clubu zdolal vo finále za 3:01 hod. v päťsetovom maratóne Austrálčana Patricka Raftera 3:6, 6:3, 3:6, 6:2, 9:7.
Dvadsaťdeväťročný rodák zo Splitu sa stal prvým víťazom najprestížnejšieho tenisového turnaja, ktorý štartoval s voľnou kartou a najnižšie postaveným víťazom grandslamoného turnaja (125. miesto rebríčka ATP). Ivaniševič, ktorý pretavil vo víťazstvo až štvrtú finálovú účasť na wimbledonskej tráve (1992, 1994, 1998) a stratil tak označenie "najlepší tenista bez grandslamového titulu", dal svojmu súperovi 27 es a s celkovým počtom 213 es zlepšil svoj vlastný rekord v histórii turnaja z roku 1992 (206).
Úvod patril Chorvátovi, ktorý Austrálčana brejkol už v druhom geme a keďže sa mu daril jeho povestný servis, set doviedol za 29 minút do úspešného konca v pomere 6:3. Druhé dejstvo bolo zrkadlovou kópiu predchádzajúceho. Rafter získal v druhej hre hneď prvý Ivaniševičov servis a túto výhodu už nepustil z rúk. Turnajová trojka skvele využívala svoje najväčšiu zbraň, ktorou je hra na sieti, kde uspel v 11 z 13 prípadoch. Obaja aktéri si držali svoje podanie a tak po 30 minútach bol stav vyrovnaný (6:3).
Tretí set bol opäť v réžii 125. hráča svetového rebríčka, ktorý získal súperove podanie v šiestej hre a po polhodine viedol po víťazstve 6:3 už 2:1 na sety. V štvrtom dejstve využil Rafter typickú Chorvátovu slabinu - nervozitu. V šiestej hre za stavu 3:2 a výhoda pre Austrálčana Ivaniševič opäť riskoval aj druhé podanie, ktoré skončilo tesne v aute. Za svoju následnú nešportovú reakciu, keď si kopol do siete a rozhodcom uštedril niekoľko slov plných hnevu, si od vrchného arbitra vyslúžil Ivaniševič napomenutie. Nervózny Chorvát prehral aj ďalší servis, celý set 2:6 a do rozhodujúceho setu vstupoval s výhodou podania Rafter.
V záverečnom dejstve tenisovej drámy si obaja držali servis až do stavu 7:7. Veľkú šancu mal Ivaniševič už za stavu 4:4, výhodu vedenia 30:0 však vďaka skvelej Austrálčanovej hre na site nevyužil. Rozuzlenie však prišlo v pätnástej hre, kedy sa Ivanišenič zásluhou vynikajúcich returnom ujal vedenia 8:7. V poslednej hre však napriek viacerým neúspešným prvým i riskantným druhým podaniam dokázal Ivaniševič premeniť až štvrtý mečbol, keď Rafterov return skončil v sieti.
Štastný Ivaniševič si okrem víťazstva pripísal na svoje konto aj šek na 703 000 dolárov, porazený finalista zinkasoval o polovicu menej.
Goran Ivaniševič: "Neviem, asi sa mi to snívalo, ale niekto mi povedal, že nemôžem Wimbledon vyhrať. Počas celého svojho života som sníval, že sa mi to podarí. Keď som sem prišiel, naozaj mi nikto neveril a teraz si môžem v ruke pohojdať túto vzácnu trofej. Trikrát som vo finále neuspel, ak by sa to stalo aj teraz, tak by srdce môjho otca určite nevydržalo. Veľmi mu ďakujem za podporu, ktorú mi počas celej mojej kariéry preukazoval."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.