stanici, naplánovaný na dnešné popoludnie, príbuzní o bližšom termíne zatiaľ ešte stále nič nevedia. Na poslednej rozlúčke by sa mali zísť nielen pozostalí a miestni príslušníci rómskeho etnika, ale aj predstavitelia rómskych a mimovládnych organizácií. Dnes na 14. hodinu avizoval Rómsky parlament na Slovensku protestné zhromaždenie v Jelšave, aby deklarovali svoj nesúhlas s brutalitou voči menšine.
O prípad Sendreiovcov sa priamo v obci včera zaujímal prednosta Okresného úradu v Revúcej Jozef Foľtán. Zároveň zariadil synom zosnulého K. Sendreia, Róbertovi a Petrovi, komplexné vyšetrenie a hospitalizáciu v Nemocnici s poliklinikou v Rožňave. Obaja sa sťažujú na zdravotné ťažkosti, spôsobené 12-hodinovou bitkou od mužov zákona. P. Sendrei je pre problémy s obličkou umiestnený na internom oddelení, kde ho čaká dialyzačná liečba.
Starosta Magnezitoviec Andrej Hudák, inak 49-ročný riaditeľ závodu SAD v Revúcej, abdikoval z vlastnej vôle na svoju funkciu, do ktorej ho občania zvolili len 30. júna. Spolu so synom-policajtom ich vyšetrovateľ obvinil zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví. Obhajcom jeho syna je banskobystrický advokát Ján Gereg, známy z prípadu Mikuláša Černáka. Ďalší dvaja policajti, 24-ročný J. K. a 30-ročný M. S., ktorí sú údajne zodpovední za násilie páchané na trojici Rómov, sú obvinení iba z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. A to pre neprimeraný zásah voči jednému zo synov dnes už nebohého Karola Sendreia st., pretože mu spôsobili práceneschopnosť v trvaní viac ako dvadsať dní.
V nedeľu večer sudca Okresného súdu v Banskej Bystrici všetkých štyroch obvinených prepustil zo zadržania, zatiaľ sú stíhaní na slobode. Proti tomuto rozhodnutiu podal prokurátor sťažnosť. "Vo štvrtok sa dozvieme, či zostaneme na slobode, alebo pôjdeme do vyšetrovacej väzby. Je pravda, že som spolu s mojím synom nebohého Sendreia spacifikoval, bol však na mojom území. Syn mu jednu vrazil, ja som ho pridŕžal, pričom som použil fyzickú silu. Dlaňou som mu dal po tvári a povedal som mu, že ho nepustím, kým nepríde polícia. To sa jeho synom nepáčilo. Začali demolovať plot nášho domu, boli čoraz agresívnejší, vyhrážali sa a ohrozovali moju rodinu. Polícia prišla akurát včas. Čo sa dialo potom, ako ich odviezli na políciu, k tomu nemôžem nič povedať," skonštatoval A. Hudák.
V týchto dňoch v Magnezitovciach neustále hliadkuje polícia. Kým 30 percent rómskeho obyvateľstva obce pripisuje vinu za udalosti, súvisiace so smrťou ich súkmeňovca, A. Hudákovi, jeho synovi a ďalším dvom policajtom, zvyšok dediny tvrdí, že Rómovia chodili už pred časom pomedzi ľudí so sekerou v ruke. Jeden zo Sendreiovcov mal dokonca istému mužovi rozbiť v miestnom pohostinstve hlavu popolníkom.
Podľa riaditeľa KÚV PZ v Banskej Bystrici Jána Krankuša po incidente všetkých troch Rómov predviedli na OO PZ v Jelšave a následne na ošetrenie do Nemocnice s poliklinikou v Revúcej, odkiaľ putovali na OO PZ v tom istom meste. Ošetrujúci lekár totiž usúdil, že zranenia nie sú také závažné, aby si niektorého z nich ponechal na pozorovanie.
Napriek šíriacim sa rečiam o tom, že nebohého ubili na smrť policajti na stanici v Revúcej, podľa J. Krankuša, doterajšie vyšetrovanie nič podobné nepreukázalo, a to ani napriek opakovanému vypočutiu Rómov. V tejto súvislosti je záhadou lekárova správa. "Nemohli sme sa uspokojiť s jeho správou. Preto vypovedal aj ako svedok, ale ani jeho výpoveď nás v žiadnom prípade neuspokojila," povedal J. Krankuš.
Podľa výpovedí svedkov a následnej pitvy totiž smrť nastala v dôsledku zranení, ktoré poškodený utrpel už pri konflikte v starostovom dome. Preto sú aj z ublíženia na zdraví s následkom smrti obvinení starosta so synom.
(kum)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.