"kurníkoskleník"
EVA BOMBOVÁ
Sečovce - Na vráta dvoch obyvateľov obce Bačkov pod Dargovom zaklopú dnes vzácni hostia z Anglicka, Česka, Dánska, Chorvátska, Maďarska i Slovenska, aby sa na vlastné oči presvedčili, že i keď je pojem permakultúra u nás pre širšiu verejnosť málo známy, v strede Európy mali ľudia oddávna zmysel pre tvorivý životný štýl a k prírode šetrnú ekologickú cestu na zabezpečenie zdravých potravín pri pozornej starostlivosti o Zem.
"V rámci exkurzie, ktorá je súčasťou programu 6. Európskej konvergencie permakultúry, uvidíme dnes v Bačkove u pani Kataríny Mišurovej zaujímavý kombinovaný objekt - "kurníkoskleník". Navštívime aj Juraja Popoviča, ktorý má vo svojom ovocnom sade mimoriadne cenné staré stromy - marhule a najmä hrušky. Vek hruškových stromov odhaduje na okolo 300 rokov," povedal Marcel Suško, koordinátor Československej asociácie permakultúry a jeden z organizátorov na Slovensku ojedinelého podujatia.
Európske konvergencie permakultúry sa na starom kontinente uskutočňujú každé dva roky vždy v inej krajine. "Tohtoročné stretnutie začal pripravovať priekopník permakultúry na Slovensku Karol Končko z Revúcej, ktorý však v závere roku 2000 zomrel. O jeho renomé svedčí aj skutočnosť,že zahraniční lektori sa vzdali i nárokov na honoráre za workshopy a ukážky pripravovaných dizajnérskych kurzov," povedal M. Suško z obce Višňov.
Aj k nemu permakultúrni hostia zavítajú dnes, aby sa zoznámili so šetrným spôsobom pestovania obilia bez orby. "Našim hosťom predvedieme aj lesnú lokalitu Bisce, kde je zachovaný kúsok vzácneho prirodzeného lesa. Považovali sme za vec cti, pripraviť 6. stretnutie permakulktúry na čo najlepšej úrovni. Od nedele sme sa už v rámci programu zoznámili so správami národných asociácií permakultúry,novinkami, bolo niekoľko prezentácií permakulktúrnych projektov i európskych programov. Verejnosť by som na stredu rád pozval do dejiska nášho európskeho stretnutia, do areálu Základnej školy na Obchodnej ulici v Sečovciach,kde uvidia ukážky praktických permakulktúrnych postupov," povedal M. Suško.
Odborníci z permakultúry pripravili ukážky zo svojich aktivít, ktoré sú zamerané na etické využívanie špecifických daností krajiny a ľudí,kombinované s pôdou, rastlinami, zvieratami a vodným hospodárstvom do vzájomne komplexne spolupracujúcich produktívnych spoločenstiev.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.