mieste by však mohol mikroorganizmus, ktorý sa zhodou okolností chová presne ako biele krvinky.
Americkí vedci z Johns Hopkins University vyvinuli dvojrozmerný počítačový model, ktorý simuluje správanie meňavky Dictyostelium discoideum. Podľa slov vedúcej výskumu Jane Kimovej by tento nenápadný mikroorganizmus mohol byť kľúčom k účinnej liečbe mnohých nebezpečných chorôb od astmy po rakovinu.
D. discoideum je jednobunkový organizmus, ktorý žije v pôde a živí sa baktériami. Kým má dostatok potravy, žije samotársky. V opačnom prípade meňavky začnú medzi sebou komunikovať, až sa nakoniec spoja do nového a väčšieho viacbunkového organizmu. Tento proces sa odborne nazýva chemotaxia. Podobne reagujú aj biele krvinky, ktoré začnú poľovať na pôvodcov chorôb, keď zachytia ich chemické signály.
Simulovať chemotaxiu meňavky D. discoideum pomáha Kimovej nový druh softvéru. "Hoci je program len vo fáze vývoja, dokáže už zaznamenať základné biologické reakcie v bunkách, vyvolané chemotaxiou," povedal Kimovej kolega Chris Janetopulos. Vedci chcú detailne študovať reakcie virtuálnej bunky na chemické signály. "Potom zmeníme niektoré komponenty, pridáme nové a uvidíme, čo sa stane."
Jane Kimová je vo výhode, pretože okrem biologického vzdelania je aj odborníčka na počítače: "Biológ sa na bunku pozerá inak ako technik. Vidí v nej živý organizmus, ale my technici do toho ťaháme matematiku. Bunku rozložíme na rovnice."
Autor: Baltimore (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.