prostriedkami prispel aj štátny fond Pro Slovakia, sa 18. júla uskutoční oficiálne otvorenie prvej akcie. Keďže tento drevený chrám už neslúži bohoslužobným účelom a bohoslužby sa v ňom uskutočňujú len pri výnimočných príležitostiach, pôjde o výstavu Sakrálna architektúra na Slovensku.
Včera a dnes pracovníci katedry architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave inštalujú v hunkovskom drevenom chráme 40 modelov sakrálnych objektov a nástenné tabule, ktoré predstavujú skice chrámov a ich architektonické prvky z celého Slovenska. Tieto modely sú výsledkom ročníkových a diplomových prác poslucháčov architektúry a teraz na východe Slovenska sa od 18. júla do októbra môžu s nimi oboznámiť aj návštevníci kraja pod Duklou.
Organizátormi výstavy sú, okrem spomínanej bratislavskej vysokej školy, Gréckokatolícky farský úrad v Bodružali a Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku. Keďže po rekonštrukcii stál chrám prázdny, hľadali sa rôzne formy jeho využitia. Správca gréckokatolíckej farnosti v Bodružali Juraj Voroňák nám povedal: "Všetky drevené chrámy v okolí sú navštevované turistami a zaujímajú sa najmä o ich interiéry. Aj v prípade chrámu v Hunkovciach bola takáto požiadavka turistov, lenže sme im vo vnútri nemali čo ukázať, keďže interiér chrámu sa nezachoval. Preto sme vymýšľali niečo iné, čo by bolo vhodné a zároveň zaujímavé pre návštevníkov. Táto výstava sa nám javila ako najvhodnejšia. V chráme návštevníkom ukážeme iné chrámy."
Keďže hunkovský drevený chrám sa nachádza na ceste, ktorá vedie na frekventovaný hraničný priechod vo Vyšnom Komárniku, sprístupnenie spomínanej výstavy širokej verejnosti bude vítaným spestrením ponúk cestovného ruchu.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.