Revúcej, predchádzalo 30-minútové protestné zhromaždenie na námestí v Jelšave. Zúčastnilo sa ho približne 300 príslušníkov rómskeho etnika.
Priebeh mítingu bol pokojný, o poriadok sa staralo niekoľko jednotlivcov z radov Rómov, prítomný nebol ani jeden policajt. "Verím, že sa tento prípad dorieši k spokojnosti našich rómskych spoluobčanov a prijmú sa zo strany ministerstva vnútra také opatrenia, aby sa niečo také v budúcnosti už neopakovalo," povedal po protestnom zhromaždení prednosta Okresného úradu v Revúcej Jozef Foľtán.
Vedenie revúckej štátnej správy sa v pondelok popoludní stretlo s predstaviteľmi Rómskeho parlamentu, preto J. Foľtán žiadne problémy v súvislosti s pohrebom K. Sendreia neočakával. Hovorca OÚ v revúcej Ján Almáši si nemyslí, že treba vzniknutú situáciu hodnotiť ako pretečenie pohára trpezlivosti. "Pevne verím, že udalosť bude riadne vyšetrená a vinníci riadne potrestaní. Toto sa, žiaľ, môže stať hocikde na Slovensku. Vyhlásenia sú protichodné, ale je dosť pravdepodobné, že ublíženie na zdraví zo strany policajtov tam bolo. Treba však počkať na výsledky vyšetrovania," podotkol J. Almáši.
"Je to tragédia a je to iba vrcholec ľadovca. Obávam sa, že to časom môže prerásť do takých rozmerov, že sa nebude dať zastaviť. Preto treba na tieto skutočnosti upozorniť aj takýmito mítingmi," skonštatoval predseda Rady Rómov Jozef Červeňák. "Musia platiť zákony rovnako pre všetkých, či je to Róm alebo nie."
Účastníci stretnutia sa peši presunuli do poslednú rozlúčku z K. Sendreiom z Jelšavy do Magnezitoviec. Na cintoríne ich čakalo ďalších viac ako 300 ľudí, medzi nimi aj matka, manželka a ostatní príbuzní mŕtveho. Ešte pred smútočným obradom upadla pri pohľade na truhlu s telom do bezvedomia jedna z obyvateliek obce, neskôr, priamo pri čerstvo vykopanom hrobe pre nevoľnosť kriesili ďalšiu ženu. Pätica dievčat v dave držala transparenty s heslami: "Chceme spravodlivosť!", "Preč s diskrimináciou Rómov!", "Preč s policajnou brutalitou!"
K incidentu či výtržnostiam počas pohrebu nedošlo, muži zákona hliadkovali až pri vstupe do dediny, kilometer od cintorína.
Podľa slov vládnej splnomocnenkyne pre riešenie rómskej problematiky Kláry Orgovánovej dobitie K. Sendreia svedčí o stave polície v tejto krajine a o metódach, ktoré často využíva. "Predstavitelia polície sa snažia rýchlo nájsť nejakú vhodnú verziu prípadu, ktorú by predostreli verejnosti. Napriek tomu verím tomu, že udalosti spred piatich dní riadne vyšetria," uviedla K. Orgovánová, jedna z účastníkov mítingu i pohrebu.
Na cintoríne v Magnezitovciach nechýbal ani predseda parlamentného výboru pre menšiny a ľudské práva László Nagy: "Nemám taký pocit, že všetci obyvatelia Slovenska prežívajú túto udalosť rovnako smutne. Vyzerá to tak, že policajti prekročili zákon. Či bol alebo nebol prítomný rasový motív musia povedať orgány činné v trestnom konaní, ale ide najmä o to, že išlo o ohavný čin. Jednoducho tu zabili človeka, občana tejto krajiny."
Medzi väčšinou ľudí, ktorí sa po pohrebe rozchádzali panovalo presvedčenie, že za smrťou K. Sendreia stoja policajti. Niekoľkí z nich veľmi jednoznačne uviedli, že dnes už exstarostu obce a v prípade z trestného činu ťažkého ublíženia na zdraví s následkom smrti obvineného Andreja H. nevinia a za príčinu tragédie považujú konanie policajtov počas a po zadržaní trojice magnezitovských Rómov.
Spomedzi majoritného obyvateľstva Magnezitoviec nebol na poslednej rozlúčke takmer nikto. Niekoľko náhodne oslovených dedinčanov tvrdí, že na predchádzajúce výtržnosti dvoch či troch Rómov doplatil ich otec, ktorý sa až do svojej smrti nikdy nedostal do rozporu so zákonom.
Včera poobede sa bývalý starosta Andrej H., obvinený z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti, zdržiaval mimo svojho bydliska. Ako nás informovala jeho suseda, na odporučenie príbuzných odišiel do susedného okresu k rodine. Podľa posledných dostupných informácií riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Banskej Bystrici dočasne pozbavil výkonu štátnej služby 29-ročného ppráp. poriadkovej polície Miroslava S. a 23-ročného stržm. poriadkovej polície Jána K. , ktorí boli doposiaľ vo funkciách starších inšpektorov na Obvodnom oddelení PZ v Revúcej a sú obvinení z trestného činu ublíženia na zdraví a z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Bývalý starosta obce Magnezitovce a jeho syn Ondrej sú obvinení z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti v spolupáchateľstve. Syn exrichtára už nie je v radoch polície. Ako staršiemu inšpektorovi poriadkovej polície na Obvodnom oddelení PZ v Jelšave mu na základe rozhodnutia prezidenta Policajného zboru zrušili služobný pomer v skúšobnej dobe.
Stíhanie sa týka už aj členov rodiny zosnulého K. Sendreia. Jeho synov Petra a Karola S. a Roberta G. vyšetrovateľ obvinil z trestného činu útoku na verejného činiteľa a porušovania domovej slobody.
Autor: jk, pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.