výstavbu sociálnych bytov pre neplatičov a vždy sa našiel dôvod na to, aby navrhované miesto zavrhli. Muselo dôjsť až k zrúteniu sa podlaží v jednom vchode našťastie neobývaného domu v mestskej časti Rodinná oblasť, v susedstve ktorého sa nachádza bytový dom takisto s narušenou statikou, ale obývaný deviatimi rodinami neplatičov, aby rozhodnutie o výbere lokality bolo konečne na svete.
Možnože zaúčinkovalo vyjadrenie prednostu Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Igora Pribulu, lenže to nám poskytol ešte pred zasadnutím MsZ: "Cez odbor regionálneho rozvoja uvažujeme o trestnom stíhaní neznámeho páchateľa, ktorý zapríčinil hrozné škody a devastácie na bytovkách v Rodinnej oblasti. Za niekoľko rokov namiesto očakávaného nabratia iného vzhľadu vstupu do okresného sídla, to došlo tak ďaleko, že bytovky sú tam rozoberané a časť jednej spadla. Až potom začali biť na poplach a zamýšľať sa na výstavbe sociálnych bytov. Mňa mrzí, že ďaleko razantnejšie než v okresnom sídle postupujú starostovia niektorých obcí, kde stavajú a využívajú infraštruktúrne peniaze."
Poslanci vranovského MsZ ako keby počuli tieto slová, na včerajšom zasadnutí schválili dokonca hneď dve lokality na výstavbu sociálnych bytov zo štyroch predložených, ako alternatívny návrh. Najprv schválili umiestnenie rodín neplatičov v rekonštruovanom bytovom dome v mestskej časti Rodinná oblasť a potom schválili aj návrh lokality v Čemernom. Tá je vhodná najmä z dôvodu, že po vybudovaní čistiarne odpadových vôd je možnosť po likvidácii septiku využiť pozemok na stavbu sociálnych bytov. Primátor mesta Vranov nad Topľou na takéto rozhodnutie poslancov reagoval: "Obsahuje širší záber, než sme pôvodne uvažovali. To znamená nielen výstavbu ubytovne pre neplatičov, ale aj rekonštrukciu bytových domov pre nich na Rodinnej oblasti. To trocha mení situáciu v zabezpečení finančných prostriedkov a budeme musieť upraviť model výstavby tak, že použijeme časť prostriedkov z mestského fondu rozvoja bývania a v plnom rozsahu sa budeme uchádzať o dotáciu z ministerstva výstavby, v kombinácii s prostriedkami Štátneho fondu rozvoja bývania, ktoré sú poskytované vo forme návratnej dotácie."
Na mestskom fonde rozvoja bývania (FRBM) Vranov nad Topľou má momentálne k dispozícii približne päť miliónov korún. Tie sú však rezervované na plynofikáciu, rekonštrukciu striech a fasád bytových domov na Rodinnej oblasti. Ale je predpoklad, že do konca roka FRBM bude disponovať asi 15 miliónmi korún, časť z ktorých by sa dala použiť na spomínaný účel. Rekonštrukcia bytového domu na Rodinnej oblasti bola schválená aj v rámci rozvojového programu mesta. V prvej etape sa ráta so 16 miliónmi korún, ale konečná čiastka môže byť v rámci výberového konania podstatne menšia. Existuje aj možnosť, že po vysťahovaní 9 rodín sa štyri rodinné domy predané v roku 1993, ale za ktoré doteraz mesto nedostalo ani korunu, vrátia do vlastníctva mestskej samosprávy. Ak sa preukáže, že nie sú staticky narušené, tak sa budú rekonštruovať a použijú sa na byty pre neplatičov.
Rozpráva k tomuto bodu programu zasadnutia MsZ nebola dlhá, ale odzneli v nej aj náznaky, že poslanci MsZ azda aj náročky oddiaľovali rozhodnutie o lokalite pre výstavbu sociálnych bytov. "Mám dojem, že sa to umelo odložilo jednak v súvislosti s petíciou o odčlenení sa mestskej časti Čemerné a jednak preto, aby bol bič na firmu Byterm s tým, že si neplní povinnosti vyplývajúce z mandátnej zmluvy, čo sa týka vymáhania pohľadávok. Ale príčina bola aj v tom, že sme nevedeli poskytnúť náhradné ubytovanie," vyjadril sa pre náš denník poslanec vranovského MsZ Ján Kuba. Na to reagoval M. Muška: "Treba odlíšiť poskytnutie náhradného bývania od vymáhania pohľadávok. Vymáhať pohľadávky znamená konkrétny postup, ktorý je potrebné zaujať voči neplatičovi a my sme v minulosti vždy vyčítali správcovi, že nepostupoval dostatočne razantne. A názor, že sme lavírovali kvôli petícii v Čemernom je len domnienka, ktorú považujem za smiešnu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.