zamestnáva cez 300 zamestnancov. Polovicu svojej produkcie exportuje na zahraničné trhy a v poslednom období sú žiadaným sortimentom práve plávajúce podlahy. Dopyt po tomto medzi ostatnými produktmi, jedinom finálnom výrobku, inšpiroval manažment, aby znova investovali a rozšírili prevádzku.
Podľa našich informácií proces posudzovania vplyvov na životné prostredie je už ukončený, hoci trval viac ako pol roka, kým v iných krajinách ako napríklad v Poľsku, trvá necelé tri mesiace. Od doby posudzovania záviselo, či sa medzinárodná skupina rozhodne investovať na Slovensku, alebo v Poľsku či v Čechách, kde je v Jihlave oveľa väčšia dcérska spoločnosť. Išlo o investície v objeme 250 až 300 miliónov korún a tá napokon sľubovala aj ďalšie pracovné príležitosti.
Aká je súčasná situácia, na to sme sa opýtali riaditeľa prešovského závodu Dušana Šneidera. "Naše štúdie posudzovalo Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR a už nám doručili rozhodnutie, v ktorom sa jednoznačne vyjadrujú, že odporúčajú realizáciu pripravovanej investičnej akcie. Dúfali sme, že pôjde o kratší proces a ukončí sa už v apríli. Pomerne rýchlo sme predložili všetky odborné stanoviská a splnili doplňujúce požiadavky. Myslím si, že napokon ocenili aj to, že v minulosti sme všetky uložené opatrenia splnili," uviedol.
Ako sme si overili u vedúceho odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Prešove Mariána Harčaríka, Kronospan požiadal o stavebné povolenie a konanie by sa malo uskutočniť do dvoch týždňov. Nepôjde o stavbu, ale inštalovanie novej technológie do už existujúcej haly, ktorá by mala o 20 percent zvýšiť produkciu drevotrieskovej dosky o hrúbke 3 až 8 milimetrov pre výrobu plávajúcich podláh či chrbty skríň. Pôjde teda o samostatné lisovanie dosiek. "Doteraz sme časť komponentov dovážali z Poľska čo bolo pre nás finančne nevýhodné, ak si uvedomíme, že v tomto teritóriu existuje množstvo píl a ich drevený odpad by sme vedeli s touto technológiou využiť. Dosiahneme tým zároveň lepšiu cenovú prístupnosť plávajúcich podláh pre spotrebiteľa," vysvetlil nám riaditeľ Šneider.
Stavebné konanie môžu ešte výrazne ovplyvniť hygienici, a tak nás zaujímalo, či sú pripravení splniť ich nároky. Podľa slov Šneidera, poznajú všetky ich nároky na splnenie zákonných limitov a tie sú schopní dosiahnuť aj pri rozšírení výroby. Na našu otázku, kedy spustia výrobu nám s malými rozpakmi odpovedal, že to teraz nevie odhadnúť. Podľa pôvodných plánov totiž o takomto čase už mali zaškoľovať nový personál. Pôjde zhruba o 24 pracovníkov, ale na každé priame pracovné miesto sa naviaže ešte ďalších 6 až 7 nepriamych pri doprave, nakladaní a vykladaní dreveného odpadu z okolitých píl, distribúcii či údržbe. Od úspechu tejto investičnej akcie budú závisieť aj ďalšie za milióny až miliardy korún na laminovanie a povrchovú úpravu dosiek. Hoci sa riaditeľ Šneider vyjadroval o plánoch do budúcna veľmi zdržanlivo, netajil, že manažment má ďalšie kroky premyslené. Otázkou je, či sa naša legislatíva dovtedy v postupoch viac priblíži k systému, aký je bežnou praxou v spomínanom Poľsku či susedných Čechách. Hoci verejnosť stále čaká na sľubovaný prílev investícií, zdá sa, že v týchto krajinách sa fabriky rozširujú rýchlejšie, ako u nás, nehovoriac o zamestnanosti.
Pripomíname, že medzinárodná skupina Kronospan pôsobí v 11 krajinách Európy a zamestnáva viac ako 4 tisíc ľudí. Na Slovensku, keď v roku 1998 vznikla dcérska spoločnosť na Slovensku, investovala skupina do výroby viac ako 600 miliónov korún a každý rok zvyšuje svoj obrat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.