boľavý problém chýbajúcich splachovacích WC. Ako uviedol pre náš denník zaujímali ho najmä Kokošovce, Mirkovce, kde sú už sociálne zariadenia dostavané, ale ostali ešte malé kozmetické úpravy.
Z iného súdka sú problémy okolo Fričoviec, kde ešte stále nedošlo k mimosúdnej dohode s rímsko-katolíckou cirkvou. Od tejto dohody závisí či bude štát investovať do ich majetku. Opýtali sem sa ho aj na situáciu v Pušovciach, rodnej obci predsedu NR SR Jozefa Migaša.
"Momentálne sa prerába projekt, lebo sme zistili, že tam nie je dostatočný zdroj elektrickej energie a doteraz sa tam kúrilo gamatkami. V blízkosti školy je potok aj malá čistiareň odpadových vôd, to znamená, že tam bude dosť veľká žumpa, a tak ušetríme na vývoze odpadu. Uvažujeme o tom, že jednorázovo investujeme o 160 tisíc korún viac a urobíme aj plynofikáciu objektu. Posúdia sa odborné vyjadrenia a v septembri, ak bude krajský úrad súhlasiť s navýšením prostriedkov, začneme realizovať stavbu," uviedol Benč.
Počas pracovnej cesty plánoval nevynechať ani Tuhrinú. Pripomíname, že napriek úsiliu riaditeľa Gejzu Vargu, ba aj daru od delegátov snemu SMERu, ktorí ešte vo februári urobili symbolickú finančnú zbierku do porcelánovej záchodovej misy, sa veci nepohli ďalej. Vtedy verdikt znel, že s do splachovacích WC bude investovať spolu s dostavbou školy. Prostriedky sa však nenašli a tak sa začalo uvažovať o lacnejšom náhradnom riešení s tým, že budú do areálu školy nainštalujú unimobunky. Kým na prístavbu boli náklady vyčíslené na zhruba 15 miliónov, na náhradné riešenie potrebovali 300 tisíc korún. Začalo leto a ani jedna z alternatív nenadobudla takú reálnu podobu, aby vyriešila kritickú situáciu na začiatku nového školského roku. Učitelia boli totiž nútení učiť žiakov na šiestich rôznych miestach, nehovoriac o dvojzmennej prevádzke kvôli kapacitným problémom.
Zaujímalo nás, ako vníma situáciu prednosta Benč. "Celý projekt, ktorý už počítal aj so splachovacím WC, prípojkami, čistiarňou odpadových vôd a podobne zatiaľ visí. Rokujeme o tom, ale v tomto kalendárnom roku rozhodne nebudeme mať na ktorékoľvek z riešení peniaze. Svojho času sme uvažovali aj o takej alternatíve, že prenajmeme v objekte spotrebného družstva Jednota v Žehni triedu, aby nemuseli tamojší žiaci dochádzať do Tuhrinej. Vedenie Jednoty s tým však nesúhlasí." Pre školákov z Tuhrinej a okolia sa teda situácia nezmení ani v novom školskom roku, hoci tamojší obyvatelia čakajú na postavenie klasickej a kapacitne vyhovujúcej školy už dobrých 20 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.