podujatí sezóny (F1, WRC, LeMans a Indianapolis) museli sme na chvíľu opustiť dianie v sérii CART. Dnes sa tento dlh pokúsime splatiť a aspoň v krátkosti si zrekapitulujeme, čo sa za tú dobu v tejto veľmi zaujímavej sérii udialo.
Dva týždne po návrate z japonského Montegi sa CART-tímy stretli na ovale v americkom Milwaukee (3. 6.). Úvod podujatia narušil dážď pre ktorý bola zrušená kvalifikácia a piloti sa na štartovnom rošte zoradili podľa priebežného poradia v šampionáte. Závod sa niesol v znamení súboja Kennyho Bräcka a Michaela Andrettiho, ktorý spolu v čele odkrúžili 205 z 225 kôl. Úspešnejší bol napokon Švéd, ktorý pokračoval vo víťaznej sérii a zvýšil náskok v priebežnom poradí na druhého Castraneves už na 23 bodov. Lenže Brazílčan, jazdiaci vo farbách Marlboro Penske, okamžite zakontroval v Detroite (17. 6.), kde nielenže zvíťazil, ale zajazdil aj Pole position a v pretekoch viedol od štartu do cieľa. V meste, ktoré je navždy späté s automobilkou Ford sa preteky jazdia na nekompromisnom, hrboľatom a šmykľavom mestskom okruhu, kde sa vôbec nedá predbiehať. Samozrejme, že podľa toho preteky aj vyzerali a jediným vzrušujúcim okamihom závodu (ak nerátame štyri žlté fázy po haváriách) bola situácia po reštarte v 66. kole. Zatiaľ čo vpredu suverénne krúžiaci Castroneves kontroloval pozíciu, Franchitti vycítil neistotu druhého Carpentiera a hneď po reštarte (šesť kôl pred koncom) sa na konci cieľovej rovinky vsunul pod prekvapeného Kanaďana. Ten situáciu nezvládol, kolidoval s Morenom a následne sa stal ľahkou korisťou aj Andrettiho, Fittipaldiho a Tracyho a do konca pretekov sa už nespamätal. Smolu mal však aj druhý Kanaďan Tracy, ktorému došlo palivo v poslednom kole a prepadol sa až na 14. miesto.
Séria sa potom presúvala na západné pobrežie do Portlandu v štáte Oregon, ktorý je známy svojim nádherným okruhom na úpätí Skalistých hôr. Tentoraz sa však do zápolenia rozhodlo zapojiť aj počasie (ovplyvnené neďalekým Tichým oceánom) a preteky sa (pre sériu CART) nezvyčajne štartovali v daždi a naviac za Safety Carom! V plnej nahote sa potom ukázala schopnosť tunajších pilotov, jazdiť preteky za mokra a v priebehu prvej hodiny sa bez SC odjazdilo hádal len desať "čistých" kôl, no aj to systémom : žltá fáza reštart kolízia žltá fáza. Mimo trať sa ocitlo azda každé vozidlo a piloti F1 sa pri sledovaní týchto pretekov určite dobre bavili. Keď sa po hodine napokon počasie umúdrilo (asi sa už nemohlo dívať na CART-trápenie) začalo sa konečne pretekať. Do dvojhodinového časového limitu sa však vošlo už iba 76 z 98 kôl a víťazstvo si po roku a pol konečne znova pripísal Max Papis z tímu Bobbyho Rahala. Úspech v týchto podmienkach oslávila skúsenosť, keď druhý skončil Moreno a tretí Christian Fittipaldi. K pretekom v Portlande ešte nesmieme zabudnúť povedať, že tím Chipa Ganassiho vystriedal Francúza Minassiana, ktorému evidentne zaoceánske podmienky nesedia, Američanom Memo Gidleyom.
Sériu štyroch pretekov v štyroch týždňoch zakončilo napokon podujatie v Ohio, kde sa CART jazdí už tradične na letisku v Clevelande (1. 7.). Návrat starej formy tu dokázal Škót Dario Franchitti, ktorý mútil vodu v sezóne 1999 (spolu s Montoyom). Aj týmto pretekom hrozil dážď (dokonca hurikán), no nakoniec sa všetko obišlo bez vody. Na mimoriadne širokej dráhe letiska si pretekári skutočne zajazdili do sýtosti, keď preteky prerušila iba jediná žltá fáza (kolízia po štarte medzi Carpentierom, Morenom, Jourdainom a Serviom). Vo výbornom svetle sa okrem Franchittiho ukázali aj piloti tímu Ganassi, keď nováčik v tíme, Memo Gidley, viedol väčšiu časť pretekov a o víťazstvo ho pripravila až neplánovaná zastávka na dotankovanie paliva desať kôl pred koncom. Zaujímavý bol aj výsledok kvalifikácie, ktorá bola podľa nového modelu rozdelená na dve časti, keď v tej prvej jazdili pretekári druhej polovice priebežného poradia a v druhej zasa tí úspešnejší (rýchlejší). Lenže zatiaľ čo prvá polovica sa jazdila na suchu, v tej druhej trať pokropil dážď a "tí lepší" napokon zajazdili časy stačiace iba na chvost štartového poľa. Samozrejme, že to malo odozvu, no pravidlá boli stanovené a tak sa už nič nemenilo. Napokon dramatickosti pretekov to len prospelo. Po týchto pretekoch na čele priebežného poradia stále zostal Bräck, ktorý ale doplatil na "hluché" obdobie a na chrbát mu už začali dýchať Castroneves a Franchitti. Najbližšie preteky nás čakajú 15. 7. v Toronte.
Výsledky Milwaukee (225 kôl): 1. Bräck 1:54:08,097 h (195,3 km/h), 2. M. Andretti + 1,307, 3. Dixon, 4. Junqueira, 5. Fernandez, 6. Kanaan, 7. deFerran, 8. Papis, 9. Franchitti, 10. Gugelmin, 11. Zanardi, 12. Tagliani. Detroit (72 kôl): 1. Castroneves 1:53:51,815 h (142,4 km/h), 2. Franchitti + 0,702, 3. Moreno, 4. M. Andretti, 5. C. Fittipaldi, 6. de Ferran, 7. da Matta, 8. Carpentier, 9. Bräck, 10. Gugelmin, 11. Papis, 12. Fernandez. Portland (76 kôl): 1. Papis 2:00:20,836 h (119,4 km/h), 2. Moreno + 1,472, 3. C. Fittipaldi, 4. M. Wilson, 5. Carpentier, 6. Franchitti, 7. Dixon, 8. M. Andretti, 9. Servia, 10. da Matta, 11. Bräck, 12. Tagliani. Cleveland (100 kôl): 1. Franchitti 1:47:04,723 h (188,8 km/h), 2. Gidley + 0,305, 3. Herta, 4. de Ferran, 5. Vasser, 6. Bräck, 7. da Matta, 8. Moreno, 9. Tagliani, 10. Gugelmin, 11. C. Fittipaldi, 12. Castroneves. Stav po deviatich pretekoch: 1. Bräck 84 bodov, 2. Castroneves 70, 3. Franchitti 65, 4. de Ferran 56, 5. da Matta 55, 6. M. Andretti 53, 7. Vasser 50, 8. C. Fittipaldi 48, 9. Dixon 44, 10. Moreno 41.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.