majiteľom spôsobili škodu 1,4 milióna korún. Nebezpečenstvo vlámania síce hrozí počas celého roka, no v lete sa toto riziko každoročne zvyšuje. Ako je známe, v tomto období páchatelia viac ako inokedy využívajú skutočnosť, že ľudia sú na dovolenkách, na výletoch, či len niekoľko hodín trávia na kúpalisku. Stačí malá nepozornosť a po návrate domov vás môže čakať nepríjemné prekvapenie.
"Svoj byt by mal každý zabezpečiť čo najlepšie a nedať tak páchateľom príležitosť vniknúť doň. Vynaliezavosť páchateľov je niekedy nepredstaviteľná. Stretli sme sa s prípadom, kedy sa zlodej cez deň spustil zo strechy činžiaka po televíznom kábli a cez pootvorené okno vnikol do bytu na 4. poschodí. Prehľadal doslova všetko a napokon ukradol sedemdesiat korún. O mesiac sme ho vypátrali a vyšlo najavo, že takýto kúsok podnikol 22-ročný Košičan," vysvetlil hovorca Okresného riaditeľstva PZ Spišská Nová Ves kpt. Ing. Stanislav Blaščák.
So spôsobov vlámania sa tohto roku v policajných štatistikách najčastejšie objavuje surové, násilné vniknutie. Len v dvoch prípadoch išlo o otvorenie dverí planžetou. Zaujímavosťou je, že dve vlámačky sa stali tak, že páchatelia najskôr ukradli deťom kľúčiky a pomocou nich sa potom ľahko dostali dnu. Policajné orgány síce každoročne varujú ľudí a nabádajú ich k opatrnosti, no tí aj napriek tomu stále opakujú rovnaké chyby.
"V prvom rade je potrebné zabezpečiť byt dobrými dverami a dobrou bezpečnostnou zámkou. Niektorí ľudia sa síce snažia na tom ušetriť, no to sa však nevypláca. Čím je mechanizmus v zámke zložitejší, tým je na jeho zničenie potrebný dlhší čas a toho predsa zlodej nemá nazvyš. Dobrá zámka ho odradí. Veľmi dôležité je tiež vymeniť zámku po strate kľúčika. Treba si totiž uvedomiť, že vôbec nemusí byť stratený," varuje kpt. Blaščák.
Podľa jeho slov veľa ľudí robí chybu v tom, že nerozvážne vo svojom okolí rozširuje ako dlho a kde bude na dovolenke. "Nikdy neviete, kto sa to dozvie a zneužije to," upozorňuje hovorca.
Nevítaní návštevníci síce často berú čo im príde pod ruky, no najväčší záujem, pochopiteľne, majú o peňažnú hotovosť, šperky, zlato a techniku, ktorú môžu ľahko speňažiť. "Nie je rozumné nechávať si doma cennosti. Veď banky ponúkajú možnosť uložiť si ich do schránok, kde budú počas majiteľovej neprítomnosti v bezpečí," radí kpt. Blačšák.
Ako ďalej dodáva, polícia nehovorí, že treba z bytov urobiť trezory, no opatrnosti nikdy nie je nadostač.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.