reštrukturalizácie dlhov mesta predajom mestských lesov minimálne v objeme jednej miliardy.
Keďže sa vedeniu mesta nepodarilo predať lesy prostredníctvom verejnej ponuky zverejnenej v médiach, očakáva v najbližších týždňoch strategické rozhodnutie vlády, ktorej mesto predostrelo návrh na prevod lesov do majetku štátu, resp. Štátnych lesov. "Proti prevodu mestských lesov do majetku štátu nemá výhrady ministerka financií ani minister pôdohospodárstva, o celej transakcii musí však rozhodnúť vláda. Ak to vládny kabinet schváli, budú Košice z najhoršieho vonku, ak nie, Košice budú opäť na začiatku cesty. Dúfam, že členovia vlády vezmu tento moment do úvahy a podajú Košiciam pomocnú ruku," uviedol včera primátor Zdenko Trebuľa.
Vedenie mesta zatiaľ môže počítať s podporou ministrov za SDĽ a SOP, otázny je postoj premiéra a ministrov z jeho SDKÚ. Košickí predstavitelia SDKÚ totiž dali jasne najavo, že takýto spôsob, ktorým by štát zaplatil chybné hospodárenie mesta za uplynulé roky, nepovažujú za šťastné riešenie a lobovať zaň nebudú.
Takmer 20-tisíc hektárov mestských lesov má podľa súdnoznaleckého posudku hodnotu 3,5 miliardy korún. Primátor rokuje s ministrom pôdohospodárstva P. Koncošom o rôznych alternatívach. "Dal som mu aj taký návrh, aby si mesto ponechalo lesy v intraviláne mesta, teda rekreačné zóny a popritom aj nejakú ťažobnú oblasť, ktorá by uživila mestskú spoločnosť Mestské lesy. Zvyšok by prebral štát, všetko však závisí od možností ministerstva financií. Ministerka hovorí zhruba o miliarde," vysvetlil Trebuľa.
Aj miliarda by mestu významne pomohla, pretože Dexia s PKB je ochotná reštrukturalizovať zvyšný 1,2 miliardový dlh na 15 rokov s prijateľnou úrokovou sadzbou, čo by mestu umožnilo nadýchnúť sa. "Ak by vláda náš návrh schválila, ešte v priebehu leta by som zvolal mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré by po prediskutovaní schválilo mandátne zmluvy medzi mestom a bankou."
Na otázku, či sa mesto po spustení reštrukturalizácie dlhov mesta ocitne takpovediac pod nútenou správou banky a jej predstaviteľov, Z. Trebuľa odpovedal: "Banka bude samozrejme chcieť vedieť ako sa s peniazmi nakladá, čo je úplne prirodzené. Podobne ako v Banskej Bystrici budú pracovníci banky vykonávať na magistráte funkciu konzultantov, budú musieť vidieť do hospodárenia mesta. V konečnom dôsledku pôjde o ich peniaze, takže musia urobiť opatrenia, aby mali istotu, že sa im vrátia," zdôraznil Zdenko Trebuľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.