Korzár logo Korzár

Apocalyptica dokázala, že štyri violončelá dokážu urobiť poriadny "nárez"

Prešov - Pred slušne zaplneným hľadiskom prešovského amfiteátra, kde mohlo byť okolo štyroch tisícok ľudí, predviedla v utorok svoje umenie fínska

štvorica Apocalyptica. Štyria hráči na violončelá spustili šou, za ktorú by sa nemusela hanbiť žiadna metalová formácia.

Keď sme sa na tlačovke, ktorá sa konala v reštaurácii Platan, členov Apocalypticy spýtali, či je pravda, že sú tvrdší než Metallica, Eicca Toppinen odvetil: "Sme tvrdší ako peklo." Na novinársku otázku, či meno Apocalyptica odráža ich životnú filozofiu, zas odpovedal, že nie, no ďalší violončelista Antero Manninen doplnil, že "možno filozofiu na javisku". Čo to znamená? "Uvidíte," podotkol Eicca a mal pravdu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Apocalyptica zahrala viacero kúskov od ich vzorov - kapely Metallica. Nechýbali skladby ako Creeping Death, Enter Sandman, ktorú zahrali ako prvý prídavok, či Masters Of Puppets, ktorou ukončili predprídavkovú časť vystúpenia. "Zahráme vám aj niečo pekné," uviedol Eicca Toppinen pieseň Nothing Else Matters, pri skladbe One si zas Antero Manninen vypomohol slovnou hračkou - "One of the greatests songs - One (jedna z najkrajších piesní - One)." Z pódia odznelo i The Unforgiven, dve piesne od Sepultury, ale napríklad aj vlastná kompozícia Apocalyptici z novej platne Cult.

Apocalyptica sa v Prešove predstavila v trochu

zvláštnej zostave. Ako je známe, pred časom došlo v kapele ku zmene, keď Pavva Lötjönen vystriedal Perttu Kivilaaks. Keďže si však ďalší člen Apocalyptici Max Lilja zlomil ruku, prišiel na Slovensko len na výlet, pozrieť si koncert z tej druhej strany a na pódiu ho nahradil staronový člen Paavo Lötjönen. Ten bol, mimochodom, oblečený v smokingu a ako jediný z hudobníkov ani raz nevstal zo stoličky. Zato jeho kolegovia vstávali často, Perttu Kivilaaks zašiel až k divákom a Eiccovi Toppinenovi sa dokonca podarilo spadnúť z pódia. Našťastie vyviazol bez zranenia. Mimochodom, aj Maxovi sa podarilo zlomiť ruku práve pri hre.

SkryťVypnúť reklamu

"Violončelo vydrží všetko," tvrdil na tlačovke Eicca a dodal, že počas koncertu zničia niekedy dve, inokedy i päť strún. Dokonca, podľa Maxových slov, občas nástroje aj rozbíjajú. Používa Apocalyptica historické nástroje? "Nie, už nikdy viac," podotkol usmievavý Eicca.

Nový člen Apocalypticy Perttu Kivilaaks vyzeral na tlačovke neškodne. Skromne sedel, popíjal pivo a novinárom povedal, že hrá vo filharmónii. Na pódiu však bol najväčším exhibicionistom, hotový uragán energie.

Apocalyptica začala hrávať v roku 1993. Začínala výlučne cover-verziami od Metallicy, zato však zahranými svojským spôsobom. Dnes je známa po celom svete a na svojom konte má tri albumy. Na otázku, ako vznikla myšlienka hrávať na violončelá metalovú hudbu, Max odvetil len: "Sme violončelisti". Kedysi spieval Jiří Schelinger text Františka Ringa Čecha o tom, že je bubeník, ale jeho dievčaťu sa to nepáči, preto presedlal na violončelo. Ringo sa však šialene mýlil, pretože Apocalyptica, aj bez bicích, ukázala v Prešove, čo je to tvrdosť a rýchlosť, skrátka poriadny "nárez".

SkryťVypnúť reklamu

Apocalyptica má slovenské publikum skutočne rada, veď ako tvrdí Eicca, "keď hráme v Nemecku, sú to v podstate klubové koncerty. Pre 1500-2000 ľudí. Tu na nás prídu tri, štyri tisícky ľudí, čo je skvelé".

Prešovské publikum ocenilo fínske kvarteto aj záverečnými standing-ovations, v publiku nechýbala ani fínska vlajka.

Po tom, čo členovia Apocalypticy natočili svoju prvú skladbu s ľudským hlasom (naspievala ju Sandra Nasicová zo skupiny Guano Apes), sa objavili informácie o spolupráci so speváčkou s Björk a Mikeom Pattonom známym zo zoskupenia Faith No More. Apocalyptica však tieto informácie vyvrátila. Jej členovia však nevylúčili ďalšiu spoluprácu s ich fínskymi kolegami Waltari: "Spolupracujeme, hrali sme na ich albume v dvoch alebo troch skladbách. Do budúcnosti neviem. Kärtsy Hatakka z Waltari pre nás napísal nejakú hudbu, ešte na album Cult." Novinári boli zvedaví aj na to, čo hovoria učitelia na ich produkciu. "Niektorým klasickým hudobníkom sa naša hudba páči, no ďalší nerozumejú našej muzike, je to však ich problém," povedal Max Lilja.

Na koncertoch Apocalyptica využíva iba svoje štyri violončelá, hudobný podklad s využitím sequencerov zaznel len zriedka, napríklad na začiatku šou. Práca v štúdiu je však čosi iné. "Je to možno 60 violončiel," povedal Eicca Toppinen a dodal, že je mixovanie toľkých nástrojov býva problematické.

Uviedol tiež, že pri nahrávaní albumu Cult využili viacero efektov, ale aj ďalších nástrojov ako tympany, či perkusie. "Využívame aj efekty syntetizátorov, lebo vzniká zaujímavý kontrast medzi ručne tvoreným soundom a počítačmi, ale prím hrajú violončelá."

Na otázku, či by si Apocalyptica chcela zahrať niečo také ako nedávno Metallica so symfonickým orchestrom, odpovedal Eicca s úsmevom: "Prečo nie?" Pri otázke, týkajúcej sa husľovej virtuózky Vanessy Mae, sa však zatváril skôr kyslo a poznamenal: "Možno je dobrá popová hviezda. No nijako sa nedá porovnávať Vanessa Mae a Apocalyptica, je to niečo úplne iné."

Inak, Apocalyptica vyzerá byť veselá kopa a ich odpovede na tlačovke zrejme nemožno brať doslova. Napríklad Max Lilja tvrdil, že Apocalyptica nikdy nebude hrať klasickú hudbu. Jeho "nikdy" nemalo dlhú životnosť, keďže Apocalyptica ukončila svoj prešovský koncert Griegom, ktorého venovala "náhradníkovi" Paavovi Lötjönenovi.

Vráťme sa na ešte na chvíľu k samotnému koncertu. Predskokani Chiki Liki Tu-a a Neuropa vystúpili o niečo skôr, než bolo pôvodne plánované. Vo svojom žánri patria medzi špičku, ale k Apocalyptice by sa skôr hodilo čosi iné, tvrdšie. Na koncerte sa objavili skôr kvôli kamarátskemu vzťahu s organizátormi, než kvôli svojej muzike. Aj keď na druhej strane, Neuropa je dostatočne pestrá muzika a Chiki Liki Tu-a nemajú na domácej pôde čo pokaziť. V Banskej Bystrici vystúpili pred Apocalypticou Abstract a maďarskí Másfél. Práve posledne menovaní sú ideálnym zoskupením pred Apocalypticu, Prešovčania si ich však nedávno mohli vychutnať lepšie, ako jedných z headlinerov festivalu na "Marakani".

Len tak na okraj: Organizátori prešovského koncertu nechceli, údajne z bezpečnostných dôvodov, vpustiť priamo do fotozóny nášho fotografa (i keď sme boli mediálnym partnerom), ani fotografov z iných médií. Zarážajúce na tom však je, že fotograf najatý agentúrou Boardcore, do fotozóny prístup mal.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 76 781
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 364
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 064
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 115
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 198
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 197
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 256
  1. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  2. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  3. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  4. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  5. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  6. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  7. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  8. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 574
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 550
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 55 484
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 484
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 329
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 940
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 583
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 8 982
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  2. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  3. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  4. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  5. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  6. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  7. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  8. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 574
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 550
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 55 484
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 484
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 329
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 940
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 583
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 8 982
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu