JZR Vojislav Koštunica. Voľby budú pravdepodobne vypísané už do konca tohto roka.
Nové voľby by sa podľa Koštunicu mali konať najprv na zväzovej úrovni, teda v rámci celej Juhoslávie, a potom na republikovej úrovni - teda zvlášť v Srbsku a v Čiernej Hore.
Po takýchto voľbách juhoslovanská federácia buď prežije alebo zanikne, zdôraznil Koštunica, hoci on sám je zástancom jej prežitia a verí v spoločný srbsko-čiernohorský štát. Preto predpokladá, že aj po voľbách bude zväz Srbska a Čiernej Hory aj naďalej existovať.
Juhoslovanský prezident zároveň podotkol, že Ústavu Srbska bude treba zosúladiť s federálnou ústavou. "Srbsko predsa nemôže mať stále platnú Miloševičovu ústavu!" uzavrel Koštunica.
Podpredseda a hlavný ekonomický reformátor zväzovej vlády Miroljub Labus poslal otvorený list prezidentovi Vojislavovi Koštunicovi, v ktorom mu oznámil, že prestáva pracovať, až kým sa nerozhodne o zložení nového vládneho kabinetu.
Ako potvrdil zdroj blízky Labusovi, jeho list znamená, že je pripravený odstúpiť.
Koaličná vláda zástupcov Srbska i Čiernej Hory sa rozpadla 29. júna po rozhodnutí srbského vládneho kabinetu o vydaní bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča Medzinárodnému súdnemu tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu.
Na protest proti tomuto rozhodnutiu podal demisiu predseda zväzovej vlády Zoran Žižič - zástupca čiernohorskej SNP, niekdajšieho Miloševičovho spojenca, čím de facto predznamenal pád celej vlády. Až do vymenovania novej vlády však odstupujúci kabinet zostáva vo funkcii a plní si svoje povinnosti.
Niekdajší Miloševičovi spojenci zo SNP vyjadrili súhlas zostať v novej zväzovej vláde, avšak požadujú rozšírenie vlády o nové kreslá a pre seba viac funkcií, vrátane postu pre hospodárske vzťahy so zahraničím, ktorý doteraz zastával Labus.
"A kto bude platiť za tie nové ministerstvá? Už dnes máme ministerstiev prebytok a vo federálnom rozpočte nedostatok peňazí. Srbsko si nemôže dovoliť nové výdavky a nové ministerstvá," napísal Labus v otvorenom liste Koštunicovi.
Dodal, že hoci je nezávislosti chtivá Čierna Hora stále súčasťou Juhoslávie, neprispieva do zväzového rozpočtu už od roku 1998, takže Srbsko samo financuje svoju republikovú vládu aj celú zväzovú administratívu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.