niektorých prognóz sa populácia Ruska môže zo 150 miliónov na začiatku 90. rokov zredukovať v roku 2015 na 130 miliónov občanov. Na otázku, koľko obyvateľov a občanov má Ruská federácia dnes, však neexistuje presná odpoveď, len rôzne odhady. Oficiálne štatistiky v Rusku existujú, rovnako ako archaický systém evidencie obyvateľov z dôb sovietskeho policajného štátu, ale spoľahlivú odpoveď neposkytujú.
Novšie ruské mapy a prehľady uvádzajú, že Ruská federácia mala k 1. januáru 1998 147,1 milióna obyvateľov, iné uvádzajú počet 146,2 milióna obyvateľov ako údaj k 1. januáru 1999. Od roku 1991, kedy prezident Boris Jeľcin schválil zákon o občianstve, sa do Ruska presťahovalo 4,1 milióna osôb a státisíce občanov krajinu opustilo. O Rusko majú obrovský záujem obyvatelia chudobnejších krajín bývalého Sovietskeho zväzu a migranti z Ázie, ktorí ruské územie využívajú ako prestupnú základňu na svojej dlhej ceste na Západ. Podľa rôznych odhadov sa v Rusku nachádza 1,5 až osem miliónov migrantov, pričom v hlavnom meste Moskve je utečencov od 600 do 800 tisíc.
V Rusku sú kontroly osobných dokladov na ulici pomerne časté a zvlášť v Moskve, kde je každý cudzinec a cezpoľný povinný prihlásiť sa na polícii k pobytu do troch pracovných dní. Polícia však od ľudí bez dokladov, ktorí zjavne nepáchajú trestnú činnosť, vo veľkom prijíma bakšiš a necháva ich na pokoji. Ruské médiá tvrdia, že veľká časť predajcov na trhoch v Moskve sú migranti a utečenci z postsovietskych krajín, ktorí nemajú doklady v poriadku. Rodiaci sa problém pri kontrole dokladov spravidla vyrieši 50 rubľov.
Ruská štátna správa je voči migrantom benevolentná aj preto, lebo nemá peniaze na deportácie cudzincov do krajiny pôvodu. Pre tento rok je v ruskom rozpočte na deportácie vyčlenených len 15 miliónov rubľov (500 tisíc dolárov). Za predpokladu, že Rusku žije len 1,5 milióna migrantov - čo je spodná hranica odhadov - na každého, kto by mal podliehať nútenému návratu do vlasti, pripadá 10 rubľov. Problematiku nelegálnej migrácie nemá v Rusku na starosti jeden úrad, ale hneď niekoľko. Migračná služba, ministerstvo vnútra tajná polícia FSB, federálna pohraničná služba a colné orgány svoje kroky navzájom nekoordinujú a nemajú ani prepojené databázy.
Cudzinecké gangy, ktoré v Rusku organizujú cesty azylantov z Ázie cez Rusko do západnej Európy, situáciu využívajú dokonale. Formálna deportácia nežiaducich cudzincov, ktorí sú v Rusku nelegálne, prebieha tak, že polícia utečenca posadí bez sprievodu na najbližší vlak, z ktorého môže dotyčný už na ďalšej stanici vystúpiť. Organizovanie nelegálnej migrácie v Rusku navyše stále nie je trestné. Prevádzačské gangy preto môžu operovať ako cestovné kancelárie a rôzne agentúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.