(SPP). Podmieňuje to však použitie peňazí z predaja VÚB takmer výlučne na tento účel.
"Ak sa podarí zrealizovať transakcia s VÚB a výnos zostane väčšinou fondu, tak potom výnos z SPP nás už nebude tak tlačiť, ako nás tlačil doteraz," konštatoval šéf FNM Jozef Kojda. "Zatiaľ sme na tom dobre, lebo máme 27 miliárd na účte. Predpokladám, že budeme potrebovať 55 miliárd korún," doplnil. Okrem peňazí z VÚB (23 miliárd korún) počíta fond aj s niekoľkými sumami v 100-miliónových objemoch za predaje ďalších akcií zo svojho portfólia. Predvčerom rozbehol predaj svojho 8-percentného podielu v Slovnafte prostredníctvom burzy. "Očakávame z toho minimálne okolo miliardy korún," tvrdí šéf fondu. Pokračovanie má aj zatiaľ neúspešná privatizácia Slovenských plavieb a prístavov, hoci fond si ešte len vyberá privatizačného poradcu. Kojda predpokladá, že plynulý priebeh týchto transakcií by umožnil fondu vyrovnať sa s fyzickými osobami do konca septembra. "Ak nám dajú všetky peniaze z VÚB, tak sa bude môcť začať aj s vyplácaním právnických osôb," povedal.
V tomto roku fond uhradil dlhopis už takmer 300-tisíc fyzickým osobám, približne 700-tisíc dlhopisov mu ešte u fyzických osôb zostalo. S právnickými osobami sa fond naďalej snaží uzatvárať zmluvy o predĺžení splatnosti dlhopisov. Po tom, čo sa dohodol s Poštovou bankou, ktorá má 280-tisíc dlhopisov, už uzavrel zmluvy aj s dvomi ďalšími veľkými veriteľmi - Bankou Slovakia a Prvou komunálnou bankou. Cena za predĺženie splatnosti sa v oboch prípadoch pohybovala okolo 9,5 percenta.
Kojda upozornil na fenomén prevádzania dlhopisov na zahraničné subjekty. V takomto prípade totiž fond pri preplatení dlhopisu neodvádza štátu daň, ktorá tvorí 660 korún za jeden dlhopis. Podľa neho je v rukách zahraničia približne 30 až 40 percent zo všetkých dlhopisov, ktoré vlastnia právnické osoby (830-tisíc). Ak by fond tieto dlhopisy preplácal tuzemcom, bol by príjem z daní približne o 200 miliónov korún vyšší.
Juraj JAVORSKÝ
Ako je to s poplatkami? Stále nezodpovedaná ostáva otázka oprávnenosti poplatkov, ktoré si za preplatenie dlhopisov účtuje RM-Systém od ľudí. Ide o vyše stokorunovú sumu, ktorú by podľa niektorých názorov nemal znášať veriteľ, ale dlžník - FNM. Viacerí čitatelia nášho denníka nás upozornili, že tento postup odporuje Obchodnému zákonníku. Jeden z jeho paragrafov totiž hovorí: "Peňažný záväzok plní dlžník na svoje nebezpečenstvo a náklady ... " Nejasnosť v určení osoby, ktorá má platiť za služby RM-Systému a Slovenskej sporiteľne, nedávno pripustila aj ministerka Brigita Schmögnerová. FNM, ktorý podľa obchodného zákonníka má zaplatiť nielen dlh, ale aj výdavky spojené so zaplatením dlhu, však presúva zodpovednosť na RM-S. Hoci poplatky nie sú vysoký (92-110 Sk), pri celkovom množstve dlhopisov sa ich suma vyšplhá až na 100 miliónov korún.
(jj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.