vyľakali útoky akéhosi maniaka, alebo absurdného humoristu, zanechávajúceho na sedadlách v kine či na lavičkách v parku injekčné ihly s odkazom pre nepozorných. Kto sa pichne, prečíta si desivú správu - "práve si bol nakazený vírusom HIV..."
V posledných dňoch pribudla v e-mailoch informácia, že k čomusi podobnému došlo i v Českej republike. Ihly našli cestujúci na sedadlách MHD, akurát AIDS nahradila v texte žltačka. O taktýchto prípadoch informovala nedávno vo svojom večernom spravodajstve i Česká televízia. Oslovili sme hlavného hygienika SR MUDr. Ivana Rovného s otázkou, či čosi podobné nezaznamenali hygienici i na Slovensku.
"Našťastie nie. Keď som o tom počul v českej televízii, bol som zdesený a som rád, že sa u nás nič také nevyskytlo. A dúfam, že sa ani nevyskytne," povedal nám v telefonickom rozhovore.
Čo však robiť, keď k niečomu takémuto predsa len dôjde?
"Riziko nákazy infekčnými chorobami takýmto spôsobom je pomerne malé, oveľa väčšie je riziko prenosu pri osobných kontaktoch. To preto, že životnosť vírusov HIV a žltačky je vo voľnom prostredí krátka. Ak by sa však niekto poranil ihlou, s istotou sa u neho dá vylúčiť možnosť nákazy až po dlhšom čase, zhruba troch mesiacoch, pretože inkubačná doba týchto vírusov je dosť dlhá," informovala nás vedúca sekcie klinickej mikrobiológie Štátneho zdravotného ústavu SR MUDr. Beáta Čermáková.
Podľa nej môže pôvodca HIV na vzduchu prežiť iba niekoľko desiatok minút. Horšie je to už s hepatitídou. Vírus, ktorý ju prenáša, môže žiť vo vonkajšom prostredí i viac ako hodinu. Našťastie, čím dlhšie sa nachádza mikroorganizmus vo voľnom prostredí, tým viac sa znehodnocuje. Infekčná dávka sa teda postupom času radikálne znižuje.
Aj keď ihly na sedadlách možno brať skôr ako morbídny žart, než prostriedok verejného ohrozenia - vyskytli sa i úvahy, že ide o kampaň dílerov drog vedúcej k zriadeniu políciou tolerovaných miest pre narkomanov - opatrnosť je namieste. Ďaleko menej energie vás totiž bude stáť zbežné prehliadnutie miesta, kam si sadáte, ako prípadné obavy o vaše zdravie. Ak by sa vám však predsalen stalo čosi podobné, obráťte sa na svojho lekára, alebo zavolajte linku dôvery.
Informácie ohľadom prenosu HIV a možnostiach vyšetrenia krvi získate na bratislavskom telefónnom čísle 02/54789249 (ide o nepretržitú AIDS-linku na Národnom referenčnom centre pre toto ochorenie) alebo na čísle Štátneho zdravotného ústavu hlavného mesta Bratislavy 02/ 44454721, kde to okrem pondelka a štvrtka v čase od jednej do tretej popoludní zdvíha odkazovač. O riziku prenosu hepatitídy vám zas podajú informáciu na telefónnom čísle 02/44372866.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.