týždňami. Za ten čas sa k nim pripojili aj poľnohospodárske podniky z juhu okresu a k včerajšiemu dňu z výmery 11 560 hektárov, na ktorej pestujú obiloviny, zožali úrodu zo 191 hektárov. Avšak repku už zožali z 968 hektárov, čo je viac ako tretina celkovej výmery.
Žatevné práce však prebiehajú s prestávkami, ktoré "určuje" dážď. Ten však nevadí zbere repky. Vranovskí poľnohospodári vyšli do polí na jej zber aj včera, hoci celú predchádzajúcu noc lialo. "Nemôžeme si dovoliť, aby repka ostala pri horúcom slnku, lebo by vypraskala," povedal nám riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR vo Vranove nad Topľou Jozef Voľanský. Viac problémov im však robí odber zožatej repky spoločnosťou Palma v Sečovciach. Auta so zožatou repkou sa vo väčšine prípadov otočia len raz medzi odberným miestom a kombajnom, preto plynulosť zberu je narušená.
Samotní poľnohospodári okresu Vranov nad Topľou majú obmedzené možnosti sušenia obilia. Staré sušičky už skončili so životnosťou a prakticky v okrese už nie sú. Zo všetkých poľnohospodárskych podnikov v okrese jedine družstvá v Nižnom Hrušove a Sečovskej Polianke by mohli použiť sušičky. Preto aj včera obilie nekosili. Nemôžu si ho dovoliť žať kvôli vysokej vlhkosti, pretože vymlátené obilie - na rozdiel od repky - zostane v skladoch miestnych poľnohospodárskych podnikov. Naplno so zberom úrody obilovín v okrese začnú však v pondelok, dokedy polia aj obiloviny trocha obschnú. "Musíme počkať až vlhkosť obilia klesne na 14 až 15 stupňov, lebo potom si neporadíme," dodal J. Voľanský. Ak počasie bude priaznivé, tak v okrese Vranov nad Topľou na zvládnutie podstatnej časti žatevných prác budú potrebovať dva týždne.
S úrodou obilovín sú však v porovnaní s minulým rokom spokojní. Keď pred rokom v dôsledku sucha dosiahli priemernú úrodu 2,9 ton z hektára, tak prvé tohtoročné pokosené hektáre obilovín ukazujú úrodu na úrovni 3,5 až 3,6 tony z hektára. Je to aj dôsledok štátnej kompenzácie za sucho, čo dovolilo aj vranovským poľnohospodárom kvalitne v jeseni pripraviť pôdu, zakúpiť kvalitné osivá a zabezpečiť chemickú ochranu rastlín. Zo štatistických údajov sa dá vyčítať, že vranovskí poľnohospodári najväčšie ekonomické nádeje vkladajú do pšenice, ktorej zasiali na ploche vyše 8 800 hektárov, jačmeňa, ktorého zasiali na skoro dvoch tisíckach hektárov a repky, pre ktorú vyčlenili vyše 2 650 hektárov.
Aj technikou na zber úrody obilovín poľnohospodári okresu Vranov nad Topľou sú dostatočne zabezpečení. Vďaka podpísaným zmluvám o výpomoci do južnej časti okresu sa už presunuli kombajny zo severu okresu, ako aj z okresov Stará Ľubovňa, Prešov a v týchto dňoch očakávajú aj kombajny z okresu Poprad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.