MUDr. Ivan MAJERČÁK, internista-kardiológ
Otázka: Niektorí ľudia za deň skonzumujú toľko, že mne by také množstvo jedla stačilo na týždeň. Pritom sú štíhli. Ako je možné, že nič nejem a priberiem? Mám sedavé zamestnanie.
Čitateľ z Humenného
Odpoveď: V odpovedi na túto otázku asi veľa ľudí sklamem. Obezita ako ochorenie vychádza z veľmi jednoduchej rovnice, kde na jednej strane je energetický príjem a na druhej energetický výdaj. Celkový príjem energie závisí na zložení potravy, resp. na obsahu základných živín (cukrov, tukov, bielkovín) alkoholu a vlákniny. Tento energetický príjem by mal zodpovedať energetickému výdaju. Výdaj energie záleží od pohlavia - je väčší u mužov než u žien, je závislý na veku - čím ste starší, tým máte menší energetický výdaj a samozrejme závisí na stupni vašej fyzickej aktivity. U nás na Slovensku ľudia prekračujú odporúčané denné dávky prijatej energie (teda kalórií) asi o 20 až 25 %. Môžem teda povedať, že zvýšený energetický príjem je bezpochyby jedným zo základných faktorov vysokého výskytu obezity na Slovensku a samozrejme aj vo svete. Stav, kedy ja "nič nejem a priberiem" je nereálny. To by ste museli vyrábať energiu. Takáto otázka však pre lekára, zaoberajúceho sa obezitou, nie je prekvapujúca. Vetu: "Pán doktor, však ja nič nejem a priberiem!" veľmi často počujeme v Centre pre liečbu obezity. Preto ak ste naozaj presvedčený, že vy ste ten, ktorý priberie aj z vody, skúste si napísať veľmi podrobný niekoľkodňový jedálniček a v Centre pre liečbu obezity vám vieme skalkulovať váš priemerný kalorický denný príjem. A na záver, už len poznámka kolegu, ktorý sedel vedľa mňa, keď som písal odpoveď na túto otázku. Veľmi jasne stručne odpovedal: "Keby sme nič nejedli, tak by sme asi zomreli!"
Ak sa chcete dozvedieť viac o nadváhe, o znižovaní hmotnosti a racionálnom príjme potravín, spojte sa s odborníkmi na infolinke 0907 909091 alebo si vyhľadajte internetovú stránku www.reduktip.sk.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.