zautomatizované a nevyžadujú stálu prítomnosť strážcu. Pre lode však zostávajú najprirodzenejším a bezprostredným vodítkom.
Názov pharus (maják) pochádza od veže 180 m vysokej, ktorú postavili za vlády Ptolemaia II. (283 246 pr. n.l.) na gréckom ostrove Faros, ktorý leží pred alexandrijským prístavom. Táto veľkolepá stavba bola pokrytá mramorom a na jej vrchole horel veľký oheň, ktorý bol v noci viditeľný na vzdialenosť 50 km. Ďalšími stavbami, ktoré slúžili moreplavcom ako majáky, boli Kolos rhodský, Herkulova veža pri vjazde do prístavu La Coruňa, ktorá je fénického alebo rímskeho pôvodu a maják pri Chipione (severne od Cádizu), o ktorom sa zmieňoval už grécky zemepisec Strabon na začiatku 1. storočia. Tento maják najvyšší v Španielsku meria 67 metrov a na jeho vrchol vedie 340 schodov. Jediným z prvých majákov, ktorá boli postavené v západnom Stredomorí je maják Porto Pi pri prístave Palma de Mallorca a doteraz je v prevádzke. V súvislosti s ním sa hovorí, že keď drevo, ktoré muselo horieť na majáku ako orientácia pre lode, nahradili olejovou lampou, museli roľníci na Mallorke prispievať k udržiavaniu svetla určitým množstvom rastlinného oleja.
V Španielsku je dnes 189 majákov, z toho iba 37 s ľudskom obsluhou. Už nie je potrebné, aby strážca majáku na ňom býval, stará sa iba o jeho prevádzku. Sú vybudované diaľkové systémy kontroly a v ústredni, ktorá je v prístave, vedia, ako sú na tom všetky majáky, do akej miery sú vybité batérie a ako funguje ich napájanie zo slnečných kolektorov. Od základu sa zmenil aj život strážcov majáka. V minulosti nepoznali pracovný čas, iba sa striedali, kým teraz pracujú určitý počet hodín ako všetci ostatní. Dozerajú na monitorovacie zariadenie a v prípade potreby ho opravujú.
Lode sa v minulosti riadili iba podľa svetiel majákov, dnes majú väčšinou zariadenie pre užívanie družicového globálneho navigačného systému. Ale aj napriek tomu sa námorníci spoliehajú na majáky, čo je prirodzenejšie a bezprostrednejšie. Majáky teda nemiznú, naopak, stavajú sa nové, aj keď je pravda, že z obydlí strážcov, prilepených k majákom sú niekde reštaurácie.
Pre zaujímavosť kráľom medzi francúzskymi majákmi je Cordouan, nazývaný morský Versailles. Je najstarší vo Francúzsku a jeden z najstarších, ktoré doposiaľ fungujú od 18. apríla 1611. Považujú ho za umelecké dielo a je sprístupnený pre záujemcov.
Autor: MJ/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.