kozmetickú záležitosť. Zásadný rozdiel spočíva v tom, že pri epilácii sa zruší vlasový folikul t.j. miešok cibuľka, kým pri depilácii sa chĺpok odstráni z povrchu kože.
Viac než 70 percent Európaniek si často odstraňuje chĺpky na tele. Bežné je to vo Francúzsku (asi 80 percent), Veľkej Británii, Taliansku, Grécku, v Belgicku a Holandsku (asi 70 percent). Nemky využívajú depiláciu a epiláciu iba v 43 percentách, ale počet mladých žien veľmi rýchlo vzrastá. Podobne je to aj u nás.
Depilačné prípravky sú vo forme roztokov, teplých voskov alebo krémov. Väčšinou obsahujú látku thioglykolát, ktorý spôsobuje oddelenie chĺpka od folikulu. Pri epilácii sa zvyčajne používa v kozmetických salónoch elektrická ihla, ktorá pri správnom 'zameraní' zničí folikul, takže chĺpok viac nenarastie. Túto procedúru treba často opakovať po 1 mesiaci až 6 týždňoch.
Doma sa väčšinou používajú na odstránenie chĺpkov holiace strojčeky - ručné alebo dámske elektronické. Hoci holenie u žien sa všeobecne nepovažuje za najlepší a ideálny spôsob, pretože najviac traumatizuje kožu. Stáva sa, že niekedy sa folikuly opúzdria - tzv. zarastajúce chĺpky - a potom sa môže koža zapáliť. Najmodernejší spôsob je laser, finančne dosť náročný, ale s trvalým efektom. Laserový lúč sleduje pigment chĺpka a naruší vlasovú cibuľku, ktorá potom odumrie. Laser nemá takmer žiadne vedľajšie účinky. Neaplikuje sa iba pri hormonálnych poruchách, kedy je vypaľovanie vlasových folikulov neúčinné. Na rozdiel od depilácie a holenia má laserová metóda 70-80 percentnú účinnosť. Pri epilácii a depilácii tradičnými spôsobmi sa môže koža podráždiť, prípadne vznikne alergia. Záleží na individuálnej znášanlivosti. Preto nezabudnite na ukľudňujúce prípravky ako roztoky, masti, krémy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.