do zväzku siedmich stredoslovenských banských miest. Po vyťažení zlatonosných žíl Pukanec postupne strácal na význame, až sa v roku 1891 vzdal štatútu mesta a stal sa obcou. Nie však hocijakou. Zruční pukanskí remeselníci, z ktorých vynikali najmä čižmári, kolári, debnári, stolári, hrnčiari, boli a sú známi po celom širokom okolí. Rovnako ako chýrne pukanské víno uchovávané v čarovných pivniciach - ľochoch, slávna pukanská muzika a starodávne recepty.
Časť nakrúcania bola naplánovaná v neďalekej hore, na Rôštati, kam ako prví prišli domáci a pod vedením Petra Klinku, ktorý bol aj hlavným kuchárom, všetko prichystali. V čase príchodu štábu už horel oheň a vo veľkom medenom kotlíku sa varila voda. Na našu otázku: "Čože, vy už varíte?, zaznela odpoveď: "Čoby, ešte len pijeme..." Predsa sme sa však dostali aj k vareniu a štáb sa rozdelil na dve časti - ten zamestnaný (režisér, kameraman, redaktorka, zvukár) a zvyšný, ktorý si urobil voľno (vodiči a pomocné sily). Pri nakrúcaní sa vyžaduje osobitné ticho, máme citlivé mikrofóny, a tak z jednej časti čistinky (tej, kde sa pracovalo) sa čoraz častejšie a ostrejšie ozývali režisérske pokyny: "Ticho! Ideme ostrú!" Až raz - z tej druhej strany sa ozval jeden z vodičov: "Ticho!" Nastala chvíľa prekvapenia, prestali sme točiť, čo sa len mohlo stať? A v tom opätovná replika: "Ticho! Pijeme ostré!" Všetci sa pobavili, veď trocha zábavy ani pri práci neuškodí a Peter Klinko, pri miesení cesta spomínal na to, ako chodieval do hory so starým otcom. "Kedysi pukanskí "drevotári" - kolári a debnári, chodievali na drevo na týždňovky. So sebou si nosili múku, masť, maslo, slaninu, sírenie (tvaroh) a zápražku. Tú im doma prichystali ženy a potom sa už len v hore rozmiešala s vodou a polievka bola hotová. Medzi najobľúbenejšie a veľmi zvláštne jedlá však patrili párance. Keď ich robili chlapi s rukami od živice, mali takú výbornú nenapodobiteľnú chuť."
Párance dostali svoj názov podľa spôsobu ich prípravy. Z cesta sa ušúľa valček, ktorý sa roztľapká a keď je dosť dlhý, jeden koniec sa prehodí cez plece a z druhého sa trhajú, čiže párajú, podľa možnosti čo najdlhšie kúsky. Robí sa tak postojačky priamo pri kotly s vriacou vodou a cesto sa hádže rovno tam. Hotové párance sa premiešajú buď s roztlačenými zemiakmi upečenými v šupe v pahrebe, omastia sa masťou a dochutia soľou, alebo sa k nim pridáva tvaroh a maslo.
Párancov sme navarili za plnú misu. Predsa sa však našli aj takí členovia štábu, ktorí ohŕňali nos nad tým, že sú v nich zemiaky a aj s takou... šupkou. Miestni ich však umlčali skvelými materákmi a dokonalou štrúdľou. Recepty týchto lahôdok ponúkame aj čitateľom Víkendu.
Párance
Potrebujeme: ˝ kg polohrubej múky, voda, sol, ˝ kg zemiakov, mast, 400 g tvarohu, maslo.
Postup: Z múky, vody, soli urobíme hladké polotuhé cesto. Z neho narobíme asi 25 cm dlhé šúľance. Necháme zovrieť vodu a medzitým si upečieme zemiaky v šupe. Keď voda zovrie šúľance medzi prstami roztľapkáme a párame dlhé párance. Vyvaríme ich vo vode a hotové premiešame s roztlačenými zemiakmi a omastíme masťou. Obmenou sú tvarohové párance s maslom, alebo aj s kyslou kapustou a škvarkami.
Štrúdľa
Potrebujeme: 1 kg hladkej múky špeciál, vlažná voda, olej alebo masť, soľ.
Plnka: 1 kg strúhaných jabĺk, 30 dkg mletých orechov, 30 dkg mletého maku (do makovej plnky sa dávajú aj vylúpané čerešne, škorica), 1 kg kryštálového cukru, 250 g masla, balíček hrozienok.
Postup: Zamiesime cesto, rozdelíme na bochníky, prikryjeme ohriatou miskou a necháme postáť. Na plachte vytiahneme, kraje obstrihneme, pokvapkáme maslom, posypeme orechmi, škoricou, jablkami, hrozienkami, riadne veľa cukru, stočíme a dáme na plech.
Materáke
Potrebujeme: 1 kg hladkej múky špeciál, 3 dkg droždia, voda, ˝ kg zomletých škvariek, smetol, soľ, údený syr 15 dkg, 2 vajcia na potretie.
Postup: Urobíme kvások, z múky, soli a vody zamiesime chlebové cesto. Necháme dobre vykysnúť, potom rozvaľkáme, potrieme škvarkami, postrúhaným smetolom a strúhaným syrom. Trikrát cesto prekladáme, vždy necháme postáť asi 20 minút. Potom nahrubo vyvaľkáme a vykrajujeme okrúhle pagáče. Vrch nožom ozdobe nasekáme na mriežku. Pred pečením potierame rozšľahaným vajcom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.