lepšie pochopiť, prečo sú hry tak veľmi rozšírené vo všetkých kultúrach a ľudia ich majú v takej obľube sú to modely ich života.
Z tohto hľadiska môžeme rozlíšiť hry na náhodu, pri ktorých sa spoliehame na okolnosti mimo nás, a hry strategické, ktoré môžeme sami ovplyvniť. Keď pozorujeme niekoľko detí alebo dospelých v približne rovnakom veku, zistíme, že niektoré z nich uprednostňujú hry na náhodu a iní zasa hry strategické. Neznamená to, že tí prví sú vývinovo nižšie než tí druhí.
Ukazuje sa, že ľudí možno rozdeliť podľa toho, či sú to externálne typy, teda typy vychádzajúce z presvedčenia, že ich životy sú riadené prevažne zvonku, osudom, náhodou alebo nepredvídateľnými okolnosťami, alebo internálne typy, presvedčené, že svoj život majú v zásade vo vlastných rukách. Externálne typy sú blízke milovníkom hier na náhodu, kým internálne typy sú ctiteľmi hier strategických.
Výskumy ukázali, že externálni ľudia mali väčšinou aj externálnych rodičov. V ich výchove boli častejšie telesné tresty, pravidlá hry platné pre deti sa nedodržiavali, alebo rodičia boli príliš ctižiadostiví. Internálni ľudia mali prevažne aj internálnych rodičov. Vo výchove platili určité pravidlá hry, takže dieťa vopred vedelo, čo môže očakávať a s rodičmi bola možná účelová spolupráca. Kým v prvom prípade tento štýl výchovy vedie dieťa k závislosti, nepriateľskosti či agresivite, v druhom prípade štýl výchovy rozvíja v deťoch autonómiu, silné sebavedomie a snahu o dosiahnutie výkonu. Výskumy tiež ukázali, že na mieru externálnosti a internálnosti môžu mať vplyv aj sociálne a etnické okolnosti. V sociálne nižších vrstvách bola zistená o niečo vyššia externálnosť. Spojovalo sa to okrem iného s tým, že chudobnejšie deti mali menej hračiek, ktoré by sa dali nejako riadiť.
Na základe toho by sa s určitým zveličením dalo povedať Povedz mi, aké hry hráš, a ja ti poviem, aký si...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.