a potom založil nový politický subjekt, ktorý sa v prieskumoch verejne mienky strieda vo vedení s HZDS. Kritizuje všetko a všetkých. V politike presadzuje tretiu cestu a hovorí, že Slovensko potrebuje smer. Volá sa Robert Fico a je šéfom strany Smer.
Parlament schválil územné členenie Slovenska na osem krajov, ktorý je nevýhodný a zachoval Mečiarove členenie Slovenska, hoci odborníci vypracovali návrh s dvanástimi župami. Vy ste zástancom modelu bývalých troch veľkých krajov plus Bratislavy. Prečo?
Model 3+1 je vynikajúci pokiaľ ide o európsku spoluprácu a využívanie štrukturálnych fondov EÚ.
Veď to je veľmi dobre možné aj pri dvanástich župách...
To nie je celkom tak. Regióny musia spĺňať kritériá euroregiónov. S kým by spolupracovali tie malé župy s približne 250-tisíc obyvateľmi? V parlamente som uviedol desať dôvodov, prečo je výhodnejšie mať model 3+1. Rešpektujem aj argumenty pre "dvanástku" a súhlasím s vami, že to, čo prešlo, nevyhovuje nikomu. Rozdelenie krajiny na osem VÚC nie je žiadna reforma. Hlasovania som sa v parlamente zdržal. Nie som proti reforme, ale nepáči sa mi toto rozhodnutie. Reforma verejnej správy je o peniazoch a kompetenciách pre regióny.
Ako ste sa angažovali v reforme?
Oslovili sme všetkých primátorov a starostov. Reagovalo z nich 1300 a 1100 odpovedalo, že reforma nie je pripravená a treba ju zastaviť. Podpredseda vlády Mikloš si umýva ruky ako pontský pilát a vzdal sa funkcie koordinátora pre reformu. Mal sa vzdať svojho kresla vo vláde. Pre koalíciu bola reforma verejnej správy iba imidžovka. Myslím, že toto im ľudia tak ľahko nezabudnú a SDKÚ príde o nejaké percentá. Teraz si vymysleli modrý autobus, len zabudli na nosič na bicykle. Ten im asi kúpime.
Ste zástancom zníženia vysokého daňového zaťaženia?
Navrhujeme, aby právnické osoby mali 18-percentnú daň z príjmu. Je to veľmi motivujúce, pri 29 percentách sa ešte stále oplatí špekulovať. Osemnásť percent zaviedli v Maďarsku a vôbec nenastal výpadok príjmov do štátneho rozpočtu.
Veľa hovoríte o nezamestnanosti, čo sa Gemera bytostne týka. Znížiť nezamestnanosť je pekné predvolebné heslo, ale povedzte konkrétne ako by ste to urobili?
Dve veci. Nezamestnanosť možno znižovať iba výrobou. Ničím iným. Najväčšia prehra Dzurindovej vlády je, že odchádzajú z krajiny mladí, talentovaní a perspektívni ľudia, ktorí sa nechcú vrátiť späť. Po prvé treba dať podnikateľom trojročné odvodové prázdniny, aby bolo pre zamestnávateľa atraktívne vziať do práce čerstvého absolventa školy. Pre mladého človeka to bude príležitosť nájsť si robotu. Druhá vec je otvoriť inkubátory pre začínajúcich podnikateľov a dať im päťročné dňové prázdniny. Ak ich môžu mať bohaté západné firmy, ktoré sem prídu, prečo ich nedáme začínajúcemu podnikateľovi? Ďalej musia dosť výhodné prevádzkové úvery. Ja mám 16-ročnú prax v oblasti práva, ale neodvážil by som sa na Slovensku podnikať za súčasných podmienok.
Rozvoju južných regiónov stredného a východného Slovenska bráni aj nevyhovujúca infraštruktúra.
Momentálne je prioritou výstavba diaľnic severom Slovenska. Nestavajme otázku tak, že kadiaľ pôjde diaľnica, ale či vôbec chceme rozvíjať infraštruktúru. Ak dôjde k sprivatizovaniu strategických podnikov, ja by som podstatnú časť peňazí z nich použil na rozvoj infraštruktúry a potom sa nemusíme baviť o tom, kadiaľ je vhodnejšie diaľnicu postaviť, ale pôjde všade tam, kam má ísť. Slovensko veľmi potrebuje aj hornú aj dolnú vetvu. Lenže potom nemôže vláda hovoriť o oddlžení štátu. Ak predajú plynárenský priemysel, som presvedčený o tom, že tie peniaze doslova "prežerú", lebo na jar budúceho roka budú chcieť voličom ukázať, že tu je ten hospodársky zázrak. A toto bude najväčšia tragédia Slovenska. Štát predáva 49 percent akcií plus právo riadiť podnik. Načo im potom bude tých 51 percent? Bol som nedávno v Nemecku a stretol som sa s predstaviteľmi Ruhrgasu, ktorý má záujem kúpiť SPP v spolupráci s Gas de France a ruským Gazpromom. Na moju otázku, či by kúpili menej percent, mi diplomaticky neodpovedali, pretože im už vláda ponúkla 49-percent. Teda kúpili by aj menej.
Hovoríte prijatých zákonoch o reforme verejnej správy, že sú zlé. Tvrdíte, že je potrebná daňová reforma a nutná reforma zdravotníctva. To sú dosť pravicové programy. Čo ste robili v SDĽ tak dlho?
Aj Labouristická strana vo Veľkej Británii povedala, že treba zmeniť ideologický štýl politiky na pragmatický. Ja som ľavičiar a mám blízko k ľuďom. Ak chcete riešiť sociálne ťažkosti, tak musíte najprv vyriešiť ekonomický potenciál krajiny. Smer preto presadzuje pragmatickú racionálnu politiku tretej cesty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.