parlamentu Jozefovi Migašovi nič nebráni, aby vypísal voľby do regionálnych samospráv.
Migaš povedal, že oficiálne to urobí v priebehu prázdnin. Vzhľadom na to, že je potrebný čas na prípravu volieb a volebnú kampaň a na to, že vianočné sviatky by výrazne znížili počet voličov, predseda parlamentu nemal veľmi na výber. Termín volieb predbežne (neoficiálne) určil na 24. novembra. V ten deň zrejme prebehnú voľby poslancov do ôsmich regionálnych parlamentov. Súčasne prebehne prvé kolo volieb predsedov jednotlivých samosprávnych krajov. Ak v prvom kole žiaden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, 8. decembra prebehne druhé kolo. V ňom voliči rozhodnú medzi dvoma kandidátmi, ktorí sa najlepšie umiestnili v prvom kole.
Regionálne samosprávy sa ujmú svojich právomocí 1. januára 2002. Právomoci a majetok budú preberať po etapách. Hoci v prílohe zákona o samosprávach VÚC sú vymedzené kompetencie, ktoré prejdú na samosprávy, presné pokyny na ich prenos, výkon a financovanie prinesú až ďalšie zákony, ktorými sa Národná rada bude zaoberať v jeseni.
Ako sa budú voliť regionálni poslanci
Regionálnych poslancov v svojom kraji budú občania voliť viacmandátovým väčšinovým volebným systémom. Ten spočíva v tom, že každý kraj bude rozdelený na volebné obvody. Podľa počtu obyvateľov bude mať každý volebný obvod príslušný počet poslancov v regionálnom parlamente. Na každých 12 až 15-tisíc obyvateľov to bude jeden poslanec. V každom obvode budú na volebných lístkoch mená všetkých kandidátov, ktorí v obvode bývajú. Hlasovať sa bude tak, že každý volič na hlasovacom označí niekoľko mien - najviac však toľko, koľko poslancov pripadá na obvod, v ktorom volí. Informáciu o tomto počte dostane vopred a bude vyvesená aj vo volebnej miestnosti. Kandidáti, ktorí získajú najviac hlasov, budú občanov z príslušného obvodu zastupovať v regionálnom parlamente. Ten bude zasadať minimálne raz za dva mesiace.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.