potravinárskej inšpekcie (KI SPPI)v Košiciach. Okrem výroby bežných, každodenných potravín si dávajú "bacha" aj na regionálnych výrobcov alko i nealko nápojov. Počas roka každú z výrobní navštívia aspoň raz.
Ako nám prezradila vedúca odboru kontroly K SPPI Ing. Danica Kulová, u výrobcov nealko nápojov sa najčastejšie vyskytujú problémy pri kvalitatívnom hodnotení v porušení označenia označenia.
"Nie je deklarovaný obsah aditívnych látok na obale. Sú nevyhovujúce mikrobiologické vyšetrenia pre vyšší počet kvasiniek. Stabilne vyhovujúce výrobky má však Humata spol. s r.o., Košice a Frucona Košice a. s."
V našom regióne je len konzerváreň Obišovce - Frucona a. s., ktorá má podľa vykonaných kontrol tiež stabilnú kvalitu výrobkov.
Zaujímavá situácia je u výrobcov alkoholu.
"U liehovín je totiž najväčším problémom falšovanie. Niekedy je už na prvý pohľad jasné, že ide o falzifikát, pretože sa nezhodujú krycie znaky na etikete a kolku. Naposledy boli zistené v predaji falzifikáty: Rum tuzemský 40%, výrobca Frucona Košice a. s., Kopaničiarska slivovica 40%, výrobca St. Nicolaus a. s. Dobrú kvalitu si udržujú liehoviny výrobcu Stepanov spol. s r. o. Kráľovský Chlmec," dodala D. Kulová.
Podľa slov riaditeľa K SPPI, MVDr. Jozefa Klimu, je na slovenskom trhu okolo 30 až 35 percent čierneho alkoholu.
"Tieto údaje sú pomerne veľmi reálne. Máme ich od samotných výrobcov, ktorí najlepšie vedia, koľko liehovín vyrobia a následne koľko sa vypije. Jediný spôsob, ako sa môže spotrebiteľ chrániť, je alkohol kupovať len v obchodnej sieti. V žiadnom prípade neodporúčam alkohol kupovať na trhoviskách. Tam sa totiž čierny alkohol vyskytuje najčastejšie. Falšujú sa najmä vína. Možno by pomohlo, keby predaj alkoholu a tabaku bol pod štátnou kontrolou, ako je to v niektorých štátoch, napríklad v Kanade."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.